Item: CP7HKQModel: 61F.188X4-36Cross Ref: 782NV2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Includes Material Certificate Yes
Length 36"
Length Tolerance -3" to +3"
Mechanical Finish Mill
Overall Length 36"
Overall Width 4"
Temper T6511
Tensile Strength 42000 psi
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.007" to +0.007"
Width 4"
Width Tolerance -0.034" to +0.034"
Yield Strength 37000 psi