Item: CP7GVJModel: 61F.125X2-12Cross Ref: 782NM7
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Bar Stock
Brinell Hardness Brinell 95
Fabrication Extruded
Heat Treatable Yes
Heat Treatment Pre Hardened
Includes Material Certificate Yes
Length 12"
Length Tolerance -1" to +1"
Material Aluminum
Material Grade Grade 6061
Mechanical Finish Mill
Overall Length 12"
Overall Width 2"
Rockwell Hardness Rockwell B95
Shape Bar
Temper T6511
Tensile Strength 42000 psi
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.007" to +0.007"
Width 2"
Width Tolerance -0.024" to +0.024"
Yield Strength 37000 psi