GRAINGER 60r3.5-12 Brass Rod, 3 1/2 Inch Outside Dia, 12 Inch Overall Length, H02, Polished
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€446.60 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rod |
| Heat Treatment | No Heat Treatment |
| Length | 12" |
| Length Tolerance | -1" to +1" |
| Material | Brass |
| Material Grade | Grade 360 |
| Mechanical Finish | Polished |
| Outside Dia. | 3 1/2" |
| Outside Diameter Tolerance | -0.005" to +0.002" |
| Overall Length | 12" |
| Shape | Rod |
| Standards | Ams 4610H, Astm B16, Qq-B-613D Comp 11, Qq-B-626D Comp 360 Comp 11, Sae J461, Sae J463 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Temper | H02 |
| Yield Strength | 15000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 16.65 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Mechanical Finish | Temper | Outside Dia. | Yield Strength | Tensile Strength | Length Tolerance | Heat Treatment | Fabrication | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
60R1.5-12 | Mill | O | 1 1/2" | 45000 psi | 58000 psi | -0.25" to +0.25" | Annealed | - | 1 | €133.98 | |
![]() |
BR360/1500-12 | Mill | H02 | 1 1/2" | 45000 psi | 49000 psi | - | - | - | 1 | €137.88 | |
![]() |
60R1.5-36 | Mill | O | 1 1/2" | 45000 psi | 58000 psi | -1" to +1" | Annealed | - | 1 | €263.28 | |
![]() |
BR360/1500-36 | Mill | H02 | 1 1/2" | 45000 psi | 49000 psi | - | - | - | 1 | €311.64 | |
![]() |
BR360/1500-48 | Mill | H02 | 1 1/2" | 45000 psi | 49000 psi | - | - | - | 1 | €407.80 | |
![]() |
BR360/112-72 | Mill | H02 | 1 1/2" | 45000 psi | 58000 psi | -3" to +3" | - | - | 1 | €582.26 | |
![]() |
BR360/1500-6 | Mill | H02 | 1 1/2" | 45000 psi | 49000 psi | - | - | - | 1 | €70.70 |
Explore Products
- BOSTON GEAR EN73220-MG Modular Air Lubricator
- FEBCO 1 1/4 765-QT PVB Vacuum Breaker, 1 1/4 Inch Size, NPT Connection, Bronze, 4 Inch Width
- COTTERMAN 1503R1820A1E30B3C1P6 Rolling Ladder, 30 Inch Platform Height, 30 Inch Platform Dp, 16 Inch Platform Width
- STEINER INDUSTRIES 301-338F-6X6 Welding Curta Inch Widthith Window, Cotton Duck, 6 ft Height, 6 ft Width, Olive Green
- WINSMITH E26MSFS41160DN Gear Reducer, 56C Input Flange, Hollow Bore
- SMC VALVES AL30-03-R-A Lubricator, 3/8 Inch Size, Standard, Port
- BANJO FITTINGS 18056 Hex Head Cap Screw, 1/2 In - 13 Thread Size, SS
- EATON 15RBA4-125E Expulsion Fuse Refill Unit, 125E, 14 kV, Class E, 16 kV Maximum Voltage, Glass Epoxy
Explore More
- KEYSHAFT
- Right-To-Know Tags
- Gas Mask Canisters
- Insulation Displacement Connectors
- American Glass and Ceramic Fuses
- UV Systems Accessories
- IRONCLAD EXO Impact Resistant Gloves
- KEO Combined Drills And Countersinks, Jig Bore Type, 60 Degrees Countersink Angle
- ACCURIDE 3307 Series Medium Duty Slides With Over Travel
- GLOBE SCIENTIFIC Labeling Tapes, 1 Inch x 60 Yard per Roll
- BURNDY Type U Crimping Die
- ANVIL Elongated Conduit Clamps
- VESTIL PAL Series Pallet Pullers
- GROVE GEAR EL Series, B-L Style, 821 Size, Aluminium Worm Gear Reducers
- UNIWELD Uni-6011 Mild Steel Alloys
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 60r3.5-12 Brass Rod, 3 1/2 Inch Outside Dia, 12 Inch Overall Length, H02, Polished
€470.10 /unit


