FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Blind Rivet |
| Blind Rivet Type | Trigrip |
| Body Length | 25/32" |
| Body Material | Aluminum |
| Drill Size | #7 |
| Finish | Plain |
| Grip Range | 0.063" to 0.25" |
| Head Angle | 90° |
| Head Dia. | 3/16" |
| Head Diameter | 3/8" |
| Head Height | 2/25" |
| Head Style | Dome |
| Head Type | Dome |
| Hole Size | 0.201" to 0.213" |
| Ifi Grade | Grade IFI-130-12 |
| Mandrel Material | Aluminum |
| Maximum Hole Diameter | 0.213" |
| Maximum Material Thickness | 1/4" |
| Minimum Hole Diameter | 0.201" |
| Minimum Material Thickness | 3/64" |
| Overall Length | 49/64" |
| Product Type | Blind Rivet |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Rivet Dia. | 3/16" |
| Rivet Length | 0.775" |
| Rivet Material | Aluminum |
| Rivet Type | Open End |
| Shank Diameter | 0.187" |
| Shear Strength | 250 lbs. |
| Single Shear Strength | 300 lbs. |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 325 lbs. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- BRADY 60202 Label, Vinyl, Adhesive Sign Mounting, 2 x 2 Inch Sign Size, 0.004 Inch Thick
- EATON 68C6048G49 Handle Mechanism, High Performance Handle Shaft Guide
- EATON ECC04C1H2A-S3P23 Enclosed Lighting Contactor, NEMA 1, 277V Coil, 2P, Hand/Off/Auto Selector Switch
- SOLBERG CSL-234P-401 Inlet Vacuum Filter, Right Angle, 4 Inch Size
- GLOBE SCIENTIFIC 1415-15 Microscope Cover Glass, 24 mm, 50 mm
- GATES 3/B104 Banded V-Belt, 3 Strand, 107 Inch Outside Length
- MICRO 100 EMS-187-4X End Mill, 0.1875 Inch Cutter Dia., 0.625 Inch Length of Cut, 0.1875 Inch Shank Dia.
- ERICKSON DV50BSMC32150M Shell Mill Holder, Dv50 Taper Size, 2-3/4 Inch Pilot Dia, 150.00 mm Projection, 275.10 mm
Explore More
- KEYSHAFT
- Bollard Covers and Post Sleeves
- Hazardous Location Electrical Boxes
- Industrial and Commercial Dehumidifiers
- Aerosol Can Disposal / Can Recycling System
- Air Velocity Monitor Accessories
- CAIMAN Heatrac Insulated Touch Screen Winter Gloves, Camouflage
- ANSELL Class 2 Electrical Gloves, 14 Inch, Black
- VIEGA PROPRESS Tees, Copper, Press x Press x Press
- ANVIL AF730 Series Longitudinal And Lateral Seismic Clamps, Black
- ANVIL AS1200 Series O.D. Tubing Clamps, Zinc Trivalent Chromium
- MASTER CASTER Furniture Movers
- MAGLINER Tubs
- WATTS LFDPG-1 Series Pressure Gauges
- WATTS 152SS Series Steam Pressure Regulators
- T&S Hand Wash Sinks With Drain Assembly
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 5ZKZ5 Blind Rivet, 3/16 In Rivet Dia., Alu, 0.775 In Rivet Lg., 0.063 In To 0.25 In Grip Rng
€98.77 /pack
