GRAINGER 5CRL1 Poly Tubing, 48 Inch Width, 1075 Ft Roll Length, Fda Compliant, 3 Inch Core Dia
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€1,190.98 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Poly Tubing |
| Color | Clear |
| Core Dia. | 3" |
| Material | Low Density Polyethylene |
| Package Configuration | Cored Roll |
| Roll Dia. | 12" |
| Roll Length | 1075 ft. |
| Thickness | 4 mil. |
| Width | 48" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 73.35 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Color | Thickness | Roll Dia. | Roll Length | Min. Operating Temp. | Material | Core Dia. | Max. Operating Temp. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
5CYK4 | - | 4 mil. | 12" | 1075 ft. | - | Low Density Polyethylene | 3" | 180°F | €296.00 | |
![]() |
5ZW56 | Clear | 4 mil. | 12" | 1075 ft. | - | Low Density Polyethylene | 3" | 180°F | €213.53 | |
![]() |
2EWP4 | Clear | 2 mil. | 12" | 2150 ft. | -60°F | Low Density Polyethylene | 3" | 180°F | €204.62 | |
![]() |
5CRA3 | - | 1.25 mil. | 12" | 3500 ft. | -60°F | Low Density Polyethylene | 3" | 180°F | €231.02 | |
![]() |
5CRL9 | Clear | 6 mil. | 12" | 500 ft. | - | Low Density Polyethylene | 3" | 180°F | €994.03 | |
![]() |
2EWP5 | Clear | 6 mil. | 12" | 725 ft. | -60°F | Low Density Polyethylene | 3" | 180°F | €171.27 | |
![]() |
5CPY1 | Clear | 4 mil. | 12" | 1075 ft. | -60°F | Low Density Polyethylene | 3" | 180°F | €70.70 |
Explore Products
- PROCON 131B070F121A Rotary Vane Pump, Brass, 70 GPH, EPDM/Nitrile, Standard-Non External Adjust
- TANIS BRUSHES AH100272CF Strip Brush Holder Overall Length 72 In
- SPEARS VALVES 2738-005C Diaphragm Valve, Jis Socket, FKM, 16mm Size, CPVC
- GATES 12TH7XCTN Hydraulic Hose
- HOFFMAN AA61SHLF1818 26865 Folding Shelf, 18 x 18 Inch Size, Gray, Steel
- TE-CO 60352 Double End Threaded Stud, M8x1.25 Thread Size, Class 2A, Rockwell C27, Gr. 5, Steel, 65mm Lg., Rnd Spacer, Unequal
- MAIN FILTER INC. MF0427248 RD070K20B Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 25 Micron, Buna Seal, 6.49 Inch Height
- GATES 24234 Radiator Hose, 2 1/8 Inch Hose Inside Dia, Black/Green, 36 Inch Hose Lg
Explore More
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 5CRL1 Poly Tubing, 48 Inch Width, 1075 Ft Roll Length, Fda Compliant, 3 Inch Core Dia
€1,253.67 /unit




