GRAINGER 51C-64.0MS/STH 4 Inch Butterfly Valve, Stainless Steel
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Butterfly Valve |
| 3-a Compliance | Meets 3A Sanitary Standards |
| Average Surface Roughness (ra) | ≤ 32 ra µm |
| Body Material | 316L Stainless Steel |
| Compliance | Meets 3A Sanitary Standards |
| Connection | Clamp |
| Connection Type | Clamp |
| Disc Alignment | Concentric |
| Disc Material | Stainless Steel |
| For Media | Water |
| Grade | Grade 316L |
| Handle Length | 5.71" |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Handle Type | Lever |
| Includes Disc Position Indicator | No Disc Position Indicator |
| Liner Material | Silicone |
| Max. Pressure | 145 psi |
| Max. Pressure (cwp) | 145 psi |
| Media Temp. Range | 15°F to 200°F |
| O-ring Material | Silicone |
| Seat Material | Silicone |
| Standards | FDA |
| Stem Material | 316L Stainless Steel |
| Stop Positions | 12 |
| Temp. Range | +15°F to +266°F |
| Tube Size | 4" |
| Vacuum Service Rating | Not Rated |
| Valve Series | 51C Series |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.58 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- HUOT 11600 Drill Bit Case, 29 Compartments, Holds 1/16 Inch To 1/2 Inch By 64Ths, Taper Length, Steel
- INSIZE ISY-600-80008 Stand, 16 mm X 20 mm
- WOODHEAD 1300280154 DNDF22NB-M006 Cordset, 5 Pole, Male Female, 0.6m, Straight, Drop F
- PARKER 17A43A13A4BD
- SCHNEIDER ELECTRIC VB-7211-0-3-4 Valve, 1/2 Inch Union Angle, 5.0 Gpm, Stem-Up Open
- STEARNS BRAKES 50400500201E Magnet Body/Coil Assembly
- GRAINGER 8086_24_24 Aluminum Sheet, 24 Inch Overall Length, +/-0.0015 Inch Tolerence
- RON CRANE SCALES RON2150S85 Dynamometer, 170000 Lbs Capacity, Wired, 50 lb
Explore More
- KEYSHAFT
- SCBA and Breathing Air Cylinders
- Band Clamps
- Thread Relief Tools
- Stirrers
- Microbiology and Staining Supplies
- DICKSON 4 Inch Temperature Chart Recorders
- LUMAPRO Miniature Incandescent Bulbs, G4 1/2 Lamp Shape
- MUELLER INDUSTRIES 105MAT Silent Check Valves
- GLOBE SCIENTIFIC Wash Bottle, Wide Mouth, PP
- HANSEN Flex Air Fitting
- WORLDWIDE ELECTRIC Combination Soft Starter
- DYNALON Test Tube Stoppers
- DESTACO Boom Sprayer Mounts and Brackets
- HAMILTON Extra Heavy Duty Dual Wheel Casters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 51C-64.0MS/STH 4 Inch Butterfly Valve, Stainless Steel
