FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Chucking Reamer |
| Application | Through Hole |
| Chamfer Angle | 45° |
| Coolant Fed | Non Coolant Through |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Decimal Equivalent | 0.2756 |
| Finish | Bright, Uncoated |
| Flute Length | 29 mm |
| Flute Type | Straight |
| Material | Carbide |
| Material Applications | Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Hardened Steel, Heat-Resistant Alloys, Magnesium, Stainless Steel, Steel |
| Number Of Flutes | 6 |
| Overall Length | 83 mm |
| Primary Material Application | All Materials |
| Primary Material Application Iso Code | H, K, M, N1, N3, N4, P3, S |
| Reamer Application | Through Hole |
| Reamer Size | 7 mm |
| Shank Dia. | 7 mm |
| Shank Type | Straight |
| Size - Decimal | 7 mm |
| Spiral Direction | Neutral |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.79 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Decimal Equivalent | Number Of Flutes | Overall Length | Flute Length | Spiral Direction | Cutting Dia. Tolerance | Reamer Size | Primary Material Application | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 500-003001 | 0.228 | 4 | 3" | 1" | Neutral | 0" to +0.0002" | #1 | All Materials | €66.14 | |
| 500-003011 | 0.191 | 4 | 2 3/4" | 7/8" | Neutral | 0" to +0.0002" | #11 | All Materials | €63.13 | |
| 500-003012 | 0.189 | 4 | 2 3/4" | 7/8" | Neutral | - | #12 | All Materials | €66.40 | |
| 500-003014 | 0.182 | 4 | 2 3/4" | 7/8" | Neutral | 0" to +0.0002" | #14 | All Materials | €60.25 | |
| 500-003015 | 0.18 | 4 | 2 3/4" | 7/8" | Neutral | 0" to +0.0002" | #15 | All Materials | €60.25 | |
| 500-003017 | 0.173 | 4 | 2 3/4" | 7/8" | Neutral | 0" to +0.0002" | #17 | All Materials | €60.25 | |
| 500-003018 | 0.1695 | 4 | 2 3/4" | 7/8" | Neutral | 0" to +0.0002" | #18 | All Materials | €60.25 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 141293850 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.9385 Inch Size
- DEWALT DWA2SQ3IRB Insert Bit 1/4 x 2 Inch #3 Point
- TRIUMPH TWIST DRILL 013214 Drill, General Purpose, #N Size, 118 Deg. Point, High Speed Steel, Black Oxide
- GATES 46512202 Spiral Wire Hose, 1.5 Inch I.D, 2.11 Inch O.D, 3000 PSI, Black
- SUBURBAN P-12100200 Box Parallel, 12 Inch Overall Length, 1 Inch Overall Width, 2 Inch Overall Height
- EATON V48M28T491647US
- MORSE CUTTING TOOLS 91453 Jobber, Letter G, High Speed Steel, Tin
Explore More
- KEYSHAFT
- V-Belt Pulleys
- Collet Sets
- HVLP Spray Guns
- Air Operated Valves
- Voltage Sensor Relays
- FABENCO RX Series Extended Coverage Bolt-on Self-Closing Industrial Safety Gates
- ANSELL G12Y Alphatec Natural Rubber Gloves
- CONDOR 3 Piece Rainsuit With Detachable Hood, PVC, 13.8 mil Thick, Yellow
- RUD CHAIN Inox Star Eye Bolts, Metric Thread
- REVCOR Propeller, 24 inch
- APPLETON ELECTRIC 25 Deg Stanchion Mounting Metal Halide Light Fixture
- VERMONT GAGE NoGo Standard Thread Plug Gages, 1 3/4-12 Un
- CELLUCAP Hairnets
- ERIE Zone Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 500-004007 Chucking Reamer, 7.00 mm Reamer Size, 29.00 mm Flute Length, 83.00 mm Overall Length
€87.70 /unit

