FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Chucking Reamer |
| Application | Through Hole |
| Chamfer Angle | 45° |
| Coolant Fed | Non Coolant Through |
| Cutting Dia. Tolerance | 0" to +0.0003" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Decimal Equivalent | 0.43 |
| Finish | Bright, Uncoated |
| Flute Length | 1 3/8" |
| Flute Type | Straight |
| Material | Carbide |
| Material Applications | Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Hardened Steel, Heat-Resistant Alloys, Plastic, Stainless Steel, Steel |
| Measurement System | Decimal Inch |
| Number Of Flutes | 6 |
| Overall Length | 4" |
| Primary Material Application | All Materials |
| Primary Material Application Iso Code | H, K, M, N3, N4, P3, S |
| Reamer Application | Through Hole |
| Reamer Size | 27/64" |
| Shank Dia. | 0.422" |
| Shank Diameter | 27/64" |
| Shank Type | Straight |
| Size - Decimal | 0.43" |
| Spiral Direction | Neutral |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.15 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Decimal Equivalent | Number Of Flutes | Overall Length | Flute Length | Spiral Direction | Cutting Dia. Tolerance | Reamer Size | Primary Material Application | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 500-003001 | 0.228 | 4 | 3" | 1" | Neutral | 0" to +0.0002" | #1 | All Materials | €66.14 | |
| 500-003011 | 0.191 | 4 | 2 3/4" | 7/8" | Neutral | 0" to +0.0002" | #11 | All Materials | €63.13 | |
| 500-003012 | 0.189 | 4 | 2 3/4" | 7/8" | Neutral | - | #12 | All Materials | €66.40 | |
| 500-003014 | 0.182 | 4 | 2 3/4" | 7/8" | Neutral | 0" to +0.0002" | #14 | All Materials | €60.25 | |
| 500-003015 | 0.18 | 4 | 2 3/4" | 7/8" | Neutral | 0" to +0.0002" | #15 | All Materials | €60.25 | |
| 500-003017 | 0.173 | 4 | 2 3/4" | 7/8" | Neutral | 0" to +0.0002" | #17 | All Materials | €60.25 | |
| 500-003018 | 0.1695 | 4 | 2 3/4" | 7/8" | Neutral | 0" to +0.0002" | #18 | All Materials | €60.25 |
Explore Products
- FABORY U51428.050.0250 Spring Pin, 0.513-0.524 Inch Dia. Range, 1/2 Inch Nominal Dia., 420 Grade
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS S24X36-5
- HAM-LET H-400-SS-L-8MM-1/3PSI Instrumentation Check Valve, Stainless Steel, 8 mm, Inline Spring
- BALDOR / DODGE 202Q05L14 TIGEAR-2 Right Angle Reducer
- LIFT-ALL UU2602DX5 Web Sling Steel Unilink L5ft 4800lb W2in
- MACROMATIC TR-51326-07 Time Delay Relay, 12 VDC, 10A
- MARTIN SPROCKET W848 Worm Gear, 8 Diametral Pitch, 6 Inch Pitch Dia., Reborable, Cast Iron
- KIPP K0116.4A43X55 Adjustable Handle, Ball Knob, Zinc, 3/8 Inch To 16 Thread Size, 55 mm Stud Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Compressor Valves
- PVC and CPVC Tubing
- Hammer Drill Bits
- Enclosed Power Outlets
- Surface Plate
- CONDOR Standard Deerskin Leather Work Gloves
- ASCO VALVES 8551 Series Compact Solenoid Spool Valves
- RUD CHAIN VRBK FIX/VRBK Load Rings For Welding For 90 Degree Corners
- RUD CHAIN PP-VIP PowerPoint Direct VIP Chain Connections, Inch
- ACME ELECTRIC WI112 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- CHEMSPLASH Collared Chemical Resistant Coveralls
- WISS Sheet Metal Folding Tools
- BRADLEY S19214 Series, Eye/Face Wash Station
- SIMPSON ELECTRIC Panel Meter Shunts
- MORSE CUTTING TOOLS 1437 Series Screw Machine Length Drills, High Speed Steel
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 500-0004300 Chucking Reamer, 27/64 Inch Reamer Size, 1 3/8 Inch Flute Length, 4 Inch Length
€230.46 /unit

