FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Chucking Reamer |
| Application | Through Hole |
| Chamfer Angle | 45° |
| Coolant Fed | Non Coolant Through |
| Cutting Dia. Tolerance | 0" to +0.0003" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Decimal Equivalent | 0.419 |
| Finish | Bright, Uncoated |
| Flute Length | 1 3/8" |
| Flute Type | Straight |
| Material | Carbide |
| Material Applications | Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Hardened Steel, Heat-Resistant Alloys, Plastic, Stainless Steel, Steel |
| Measurement System | Decimal Inch |
| Number Of Flutes | 6 |
| Overall Length | 4" |
| Primary Material Application | All Materials |
| Primary Material Application Iso Code | H, K, M, N3, N4, P3, S |
| Reamer Application | Through Hole |
| Reamer Size | 13/32" |
| Shank Dia. | 0.406" |
| Shank Diameter | 13/32" |
| Shank Type | Straight |
| Size - Decimal | 0.419" |
| Spiral Direction | Neutral |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.14 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Decimal Equivalent | Number Of Flutes | Overall Length | Flute Length | Spiral Direction | Cutting Dia. Tolerance | Reamer Size | Primary Material Application | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 500-003001 | 0.228 | 4 | 3" | 1" | Neutral | 0" to +0.0002" | #1 | All Materials | €66.14 | |
| 500-003011 | 0.191 | 4 | 2 3/4" | 7/8" | Neutral | 0" to +0.0002" | #11 | All Materials | €63.13 | |
| 500-003012 | 0.189 | 4 | 2 3/4" | 7/8" | Neutral | - | #12 | All Materials | €66.40 | |
| 500-003014 | 0.182 | 4 | 2 3/4" | 7/8" | Neutral | 0" to +0.0002" | #14 | All Materials | €60.25 | |
| 500-003015 | 0.18 | 4 | 2 3/4" | 7/8" | Neutral | 0" to +0.0002" | #15 | All Materials | €60.25 | |
| 500-003017 | 0.173 | 4 | 2 3/4" | 7/8" | Neutral | 0" to +0.0002" | #17 | All Materials | €60.25 | |
| 500-003018 | 0.1695 | 4 | 2 3/4" | 7/8" | Neutral | 0" to +0.0002" | #18 | All Materials | €60.25 |
Explore Products
- KIPP K0646.1531106X40 Cam Handle Internal Threads 3-1/8 Inch x 33mm
- KEO 10050 Drill/countersink #5-0 1/8 Inch Diameter Rh Hss
- BALDOR / DODGE 232230 30X14 CR DR XT30 30X14 Crown Drum XT30
- MONOPRICE 42993
- SANDPIPER G1FB1SBTXNSX00. Natural Gas Operated Pump, 10.25 X 12.88 X 9.09 Inch Size
- FABORY B43150.025.0001 Lock Washer, 4 Fits Bolt Size, Split Lock, 0.487 In O.D., 0.252 In I.D.
- BUSSMANN ATC-FHID In-Line Fuse Holder, 1 Pole, 0 To 20 Amp, 32 VDC, Indicating, Covered, 0.7 Inch Body Ht
Explore More
- KEYSHAFT
- Circuit Tracers
- Digital Pressure and Vacuum Gauges
- Stencil Ink
- Twist Lock Receptacles
- Air/Liquid Separators
- REESE Interlock Ball Mounts
- ANSELL 97-008 Activarmr Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- CONDOR High-Visibility Vest, Mesh Polyester, U Stripe Pattern, Single, Orange
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 1500 Gas Springs
- AUTO DOLLY Steel 16 inch
- TEXAS PNEUMATIC TOOLS Whirlbit
- SPEARS VALVES CPVC Butterfly Check Valves, Spigot Ends, FKM
- SPEARS VALVES PVC Clear Utility Spring Check Valves, SR Threaded
- LIBERTY SAFE Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 500-0004190 Chucking Reamer, 13/32 Inch Reamer Size, 1 3/8 Inch Flute Length, 4 Inch Length
€188.19 /unit

