FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Chucking Reamer |
| Application | Through Hole |
| Chamfer Angle | 45° |
| Coolant Fed | Non Coolant Through |
| Cutting Dia. Tolerance | 0" to +0.0003" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Decimal Equivalent | 0.388 |
| Finish | Bright, Uncoated |
| Flute Length | 1 1/4" |
| Flute Type | Straight |
| Material | Carbide |
| Material Application | Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Hardened Steel, Heat Resistant Alloy, Plastic, Stainless Steel, Steel |
| Material Applications | Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Hardened Steel, Heat-Resistant Alloys, Plastic, Stainless Steel, Steel |
| Measurement System | Decimal Inch |
| Number Of Flutes | 6 |
| Overall Length | 3 1/2" |
| Primary Material Application | All Materials |
| Primary Material Application Iso Code | H, K, M, N3, N4, P3, S |
| Reamer Application | Through Hole |
| Reamer Size | 3/8" |
| Shank Dia. | 3/8" |
| Shank Type | Straight |
| Size - Decimal | 0.388" |
| Spiral Direction | Neutral |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.11 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Decimal Equivalent | Number Of Flutes | Overall Length | Flute Length | Spiral Direction | Cutting Dia. Tolerance | Reamer Size | Primary Material Application | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 500-003001 | 0.228 | 4 | 3" | 1" | Neutral | 0" to +0.0002" | #1 | All Materials | €66.14 | |
| 500-003011 | 0.191 | 4 | 2 3/4" | 7/8" | Neutral | 0" to +0.0002" | #11 | All Materials | €63.13 | |
| 500-003012 | 0.189 | 4 | 2 3/4" | 7/8" | Neutral | - | #12 | All Materials | €66.40 | |
| 500-003014 | 0.182 | 4 | 2 3/4" | 7/8" | Neutral | 0" to +0.0002" | #14 | All Materials | €60.25 | |
| 500-003015 | 0.18 | 4 | 2 3/4" | 7/8" | Neutral | 0" to +0.0002" | #15 | All Materials | €60.25 | |
| 500-003017 | 0.173 | 4 | 2 3/4" | 7/8" | Neutral | 0" to +0.0002" | #17 | All Materials | €60.25 | |
| 500-003018 | 0.1695 | 4 | 2 3/4" | 7/8" | Neutral | 0" to +0.0002" | #18 | All Materials | €60.25 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 141141790 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.4179 Inch Size
- GRAINGER 9779_36_36 Stainless Steel Sheet 347, 36 Inch X 36 Inch Size, 0.02 Inch Thick, 94 Rockwell Hardness
- BALDWIN FILTERS PA2395 Air Filter Element/set Of 2
- JOMAR VALVE 900-06DSBL BFV-Wafer BUNA-N Resilient Seated Butterfly Valve, Wafer Style, 6 Inch Size
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND ASM018055 Compression Spring, 36.2 N/Mm Stiffness Rate, 146 lbs Load Capacity, Chrome Silicone
- WRIGHT TOOL 469 Standard Metric Socket Set, 1/2 Inch Drive, 12 Point
- TEADIT S1500.38.44 Gasket Sheet, 1500, 3/8 X 48 X 48 Inch Size, Virgin PTFE
- EATON DA1-353D1NB-B6SC Advanced Adjustable Frequency Drive, 575 V, 3.1A, 2 Hp, 7.1 Inch W X 9.42 Inch D
Explore More
- KEYSHAFT
- Machine Chucks
- Monitors
- Wire Carts
- Structural Washers
- EZ-Clip
- VALTERRA PVC Gate Valve, Spigot
- MCR SAFETY Leather Drivers Cream Work Gloves
- MEMPHIS GLOVE Cow Grain Palm Split Leather Driver Work Gloves
- DESTACO 827 Series Pneumatic Toggle Clamps
- STEEL KING Seismic Teardrop Pallet Rack Beam
- DOLPHIN COMPONENTS CORP Cable Tie
- EATON BR Series Handle Ties
- MARTIN SPROCKET Single Stock Bore C Type Roller Chain Sprockets, 60 Chain Number
- FANTECH MOT Series Motors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 500-0003880 Chucking Reamer, 3/8 Inch Reamer Size, 1 1/4 Inch Flute Length, 3 1/2 Inch Overall Length
€205.42 /unit

