FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Chucking Reamer |
| Application | Through Hole |
| Chamfer Angle | 45° |
| Coolant Fed | Non Coolant Through |
| Cutting Dia. Tolerance | 0" to +0.0002" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Decimal Equivalent | 0.1795 |
| Finish | Bright, Uncoated |
| Flute Length | 7/8" |
| Flute Type | Straight |
| Material | Carbide |
| Material Application | Cast Iron, Heat Resistant Alloy, Stainless Steel, Titanium |
| Material Applications | Cast Iron, Heat-Resistant Alloys, Stainless Steel, Titanium |
| Measurement System | Decimal Inch |
| Number Of Flutes | 4 |
| Overall Length | 2 3/4" |
| Primary Material Application | All Materials |
| Primary Material Application Iso Code | K, M, N, S1 |
| Reamer Application | Through Hole |
| Reamer Size | 11/64" |
| Shank Dia. | 0.172" |
| Shank Diameter | 11/64" |
| Shank Type | Straight |
| Size - Decimal | 0.1795" |
| Spiral Direction | Neutral |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Decimal Equivalent | Number Of Flutes | Overall Length | Flute Length | Spiral Direction | Cutting Dia. Tolerance | Reamer Size | Primary Material Application | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 500-003001 | 0.228 | 4 | 3" | 1" | Neutral | 0" to +0.0002" | #1 | All Materials | €66.14 | |
| 500-003011 | 0.191 | 4 | 2 3/4" | 7/8" | Neutral | 0" to +0.0002" | #11 | All Materials | €63.13 | |
| 500-003012 | 0.189 | 4 | 2 3/4" | 7/8" | Neutral | - | #12 | All Materials | €66.40 | |
| 500-003014 | 0.182 | 4 | 2 3/4" | 7/8" | Neutral | 0" to +0.0002" | #14 | All Materials | €60.25 | |
| 500-003015 | 0.18 | 4 | 2 3/4" | 7/8" | Neutral | 0" to +0.0002" | #15 | All Materials | €60.25 | |
| 500-003017 | 0.173 | 4 | 2 3/4" | 7/8" | Neutral | 0" to +0.0002" | #17 | All Materials | €60.25 | |
| 500-003018 | 0.1695 | 4 | 2 3/4" | 7/8" | Neutral | 0" to +0.0002" | #18 | All Materials | €60.25 |
Explore Products
- SPEARS VALVES 886-080C Nipple, Threaded Both End, Schedule 80, 1-1/2 Inch x 8 Size, CPVC
- VOLKEL 44605 Wire Thread Insert, Stainless Steel, UNC No. 10 x 24 - 3D Size
- APPROVED VENDOR 3CVA5 Backup Ring 0.118w 8.518 Inner Diameter
- COOPER B-LINE SB212924TG Drop Out, 18 Gauge, Steel, Gray Powder Coat
- APOLLO VALVES 761074864 Ball Valve, 1-1/2 Inch NPT, Stainless Steel, Oval, 250 Psi
- PURAFILTER 18201MV13 Pleated Filter, 18x20x1, MERV 13, High Capacity, Synthetic, Beverage Board
- AMETEK LAMB 5-39016 Connector Assembly, 7.5 Inch Size, 5 Wire, 5 Pin, 120V
- WEG 00118EP3HBM143T Brake Motor, 1 HP, 1800 RPM, 575 V, 3 Phase, TEFC, 143T Frame, Footed
Explore More
- KEYSHAFT
- Foam Blanks Flats Bars Plates and Sheet Stock
- Fuse Pullers
- Wire Carts
- Blind Rivets
- AKRO-MILS 35185 Nest And Stack Totes
- LITTLE GIANT LADDERS Aircraft Support Aluminum Articulated Extendable Ladders
- CONDOR Anti-Scratch Frameless Safety Glasses
- VIEGA PROPRESS XL-C 45 Degree Elbow, Press x Press
- BURNDY E-C-G Type Transformer Tap Adapters, Copper
- WESTWARD I-Beam Level
- WOODHEAD 120067 Series Cordset
- TSUBAKI Split Taper Weld-On Hubs
- QMARK Painted Steel Enclosure Onlys
- ASHCROFT 1209 Series Process Gauges, Stainless Steel Case
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 500-0001795 Chucking Reamer, 11/64 Inch Reamer Size, 7/8 Inch Flute Length, 2 3/4 Inch Overall Length
€70.70 /unit
