GRAINGER 4R3.625-24 Stainless Steel Rod 304, 3 5/8 Inch Outside Dia, 24 Inch Overall Length
Item: CQ6NCLModel: 4R3.625-24Cross Ref: 61RE07
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rod
Appearance Shiny
Brinell Hardness Brinell 131
Elongation 50%
Fabrication Hot Rolled
Heat Treatable Yes
Heat Treatment Annealed
Includes Material Certificate Yes
Length 24"
Length Tolerance -2" to +2"
Material Stainless Steel
Mechanical Finish Mill
Min. Temp. Not Rated
Outside Dia. 3 5/8"
Outside Dia. Tolerance 0" to +0.063"
Rockwell Hardness Rockwell 75
Shape Rod
Tensile Strength 85000 psi
Yield Strength 30000 psi