GRAINGER 4R1.437-36 Stainless Steel Rod 304, 1 7/16 Inch Outside Dia, 36 Inch Overall Length
Item: CQ6MVLModel: 4R1.437-36Cross Ref: 61RD12
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Brinell Hardness Brinell 131
Elongation 50%
Includes Material Certificate Yes
Length 36"
Length Tolerance -3" to +3"
Min. Temp. Not Rated
Outside Dia. 1.438"
Outside Dia. Tolerance -0.0025" to +0.0025"
Outside Diameter 1 7/16"
Overall Length 36"
Standards Ams 5639, Astm A276, Astm A479
Tensile Strength 85000 psi
Yield Strength 30000 psi