GRAINGER 4F.75X3-24 Flat Bar, 0.75 Inch Thickness, 3 Inch Width, 24 Inch Length, 304SS
Item: CJ2HPXModel: 4F.75X3-24Cross Ref: 782ZH8
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rectangular Bar Stock
Brinell Hardness 131
Fabrication Hot Rolled
Heat Treatable Yes
Heat Treatment Annealed
Includes Material Certificate Yes
Length Tolerance -2" to +2"
Material Stainless Steel
Material Grade Grade 304
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 3"
Rockwell Hardness Rockwell 74
Shape Rectangular Bar
Standards Ams 5639, Astm A276, Astm A479
Straightness Tolerance Not Rated
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength Not Rated
Thickness Tolerance -0.003" to +0.003"
Width Tolerance -0.004" to +0.004"
Yield Strength 30000 psi