FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Rectangular Bar Stock |
| Brinell Hardness | 131 |
| Fabrication | Hot Rolled |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Annealed |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length Tolerance | -2" to +2" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 304 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 24" |
| Overall Width | 1 1/2" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 74 |
| Shape | Rectangular Bar |
| Standards | Ams 5639, Astm A276, Astm A479 |
| Straightness Tolerance | Not Rated |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | Not Rated |
| Thickness | 0.625" |
| Thickness Tolerance | -0.003" to +0.003" |
| Width Tolerance | -0.004" to +0.004" |
| Yield Strength | 30000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.6 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Material | Shape | Tensile Strength | Yield Strength | Length Tolerance | Thickness Tolerance | Mechanical Finish | Brinell Hardness | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 4F.5X2-24 | Stainless Steel | Rectangular Bar | Not Rated | 30000 psi | -2" to +2" | -0.003" to +0.003" | Mill | 131 | €93.56 | |
| 4F1X1.25-36 | Stainless Steel | Rectangular Bar | Not Rated | 30000 psi | -3" to +3" | -0.003" to +0.003" | Mill | 131 | €133.69 | |
| 4F.25X1.75-6 | Stainless Steel | Rectangular Bar | Not Rated | 30000 psi | +0.125" | -0.003" to +0.003" | Mill | 131 | €22.02 | |
| 4F.188X6-24 | Stainless Steel | Rectangular Bar | Not Rated | 30000 psi | -2" to +2" | -0.008" to +0.008" | Mill | 131 | €110.05 | |
| 4F.188X1-24 | Stainless Steel | Rectangular Bar | Not Rated | 30000 psi | -2" to +2" | -0.002" to +0.002" | Mill | 131 | €24.76 | |
| 4F.25X3.5-12 | Stainless Steel | Rectangular Bar | Not Rated | 30000 psi | -1" to +1" | -0.005" to +0.005" | Mill | 131 | €49.50 | |
| 4F1X1.5-36 | Stainless Steel | Rectangular Bar | Not Rated | 30000 psi | -3" to +3" | -0.003" to +0.003" | Mill | 131 | €158.59 |
Explore Products
- SENSOREX CT1000/K=10 Conductivity Transmitter, 4-20mA
- DBI-SALA 7012817813 Fall Protection Positioning Vest Harness, Quick-Connect/Tongue, Revolver
- PROTO J15065L Impact Socket 1-1/2 Inch Dr 4-1/16 Inch 6 Pt
- WESTWARD 10E298 Socket, SAE, 3/4 Inch Drive Size, 1 Inch Socket Size, 6-Point, Deep, Chrome, Not Tether Capable
- SQUARE D 50442 Ground Fault Sensor Toroid 300 Mm 630a
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS LHHB210LA 215658 Left Hand Helical Back Rake Boring Bar, Carbide Altin, 0.21 x 3/16 x 1/8 Shank Dia
- SLOAN 20211201 Flushometer And Closet
- BOSTON GEAR CSC125-12 Shaft Collar, Threaded
Explore More
- KEYSHAFT
- Reference Books
- Polyurethane Tubing
- Backflow Preventer Test Kits
- Trolleys
- Compaction and Density Gauges
- WHIZARD SKC Cut Resistant Sleeves
- RUD CHAIN PP-B PowerPoint Ring Connections, Inch
- ANVIL AS2144 Series Corner Angle Fittings, Electro-Galvanized
- AIR HANDLER Air Filter Pad Holding Frames
- LIFT-ALL Wire Rope Slings
- BOSTON GEAR Quill Input Inline Helical Reducers
- EATON Reusable Hydraulic Hose Fittings
- WELLER Gauges
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 4F.625X1.5-24 Flat Bar, 0.625 Inch Thickness, 1.5 Inch Width, 304SS
€88.08 /unit
