GRAINGER 4F.5X2.5-12 Flat Bar, 0.5 Inch Thickness, 2.5 Inch Width, 12 Inch Length, 304SS
Item: CJ2HJGModel: 4F.5X2.5-12Cross Ref: 782ZA3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rectangular Bar Stock
Brinell Hardness 131
Fabrication Hot Rolled
Heat Treatable Yes
Heat Treatment Annealed
Includes Material Certificate Yes
Length Tolerance -1" to +1"
Material Stainless Steel
Material Grade Grade 304
Mechanical Finish Mill
Overall Length 12"
Overall Width 2 1/2"
Rockwell Hardness Rockwell 74
Shape Rectangular Bar
Standards Ams 5639, Astm A276, Astm A479
Straightness Tolerance Not Rated
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength Not Rated
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance -0.003" to +0.003"
Width Tolerance -0.004" to +0.004"
Yield Strength 30000 psi