GRAINGER 4F.5X1.25-36 Flat Bar, 0.5 Inch Thickness, 1.25 Inch Width, 304SS | CJ2HPG 782Z89
GRAINGER 4F.5X1.25-36 Flat Bar, 0.5 Inch Thickness, 1.25 Inch Width, 304SS
Item: CJ2HPGModel: 4F.5X1.25-36Cross Ref: 782Z89
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rectangular Bar Stock
Brinell Hardness 131
Fabrication Hot Rolled
Heat Treatable Yes
Heat Treatment Annealed
Includes Material Certificate Yes
Length Tolerance -3" to +3"
Material Stainless Steel
Material Grade Grade 304
Mechanical Finish Mill
Overall Length 36"
Overall Width 1 1/4"
Rockwell Hardness Rockwell 74
Shape Rectangular Bar
Standards Ams 5639, Astm A276, Astm A479
Straightness Tolerance Not Rated
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength Not Rated
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance -0.003" to +0.003"
Width Tolerance -0.004" to +0.004"
Yield Strength 30000 psi