FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Rectangular Bar Stock |
| Brinell Hardness | 131 |
| Fabrication | Hot Rolled |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Annealed |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length Tolerance | +0.125" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 304 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 6" |
| Overall Width | 1" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 74 |
| Shape | Rectangular Bar |
| Standards | Ams 5639, Astm A276, Astm A479 |
| Straightness Tolerance | Not Rated |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | Not Rated |
| Thickness | 0.375" |
| Thickness Tolerance | -0.002" to +0.002" |
| Width Tolerance | -0.004" to +0.004" |
| Yield Strength | 30000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.9 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Material | Shape | Tensile Strength | Yield Strength | Length Tolerance | Thickness Tolerance | Mechanical Finish | Brinell Hardness | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 4F.5X2-24 | Stainless Steel | Rectangular Bar | Not Rated | 30000 psi | -2" to +2" | -0.003" to +0.003" | Mill | 131 | €93.56 | |
| 4F1X1.25-36 | Stainless Steel | Rectangular Bar | Not Rated | 30000 psi | -3" to +3" | -0.003" to +0.003" | Mill | 131 | €133.69 | |
| 4F.25X1.75-6 | Stainless Steel | Rectangular Bar | Not Rated | 30000 psi | +0.125" | -0.003" to +0.003" | Mill | 131 | €22.02 | |
| 4F.188X6-24 | Stainless Steel | Rectangular Bar | Not Rated | 30000 psi | -2" to +2" | -0.008" to +0.008" | Mill | 131 | €110.05 | |
| 4F.188X1-24 | Stainless Steel | Rectangular Bar | Not Rated | 30000 psi | -2" to +2" | -0.002" to +0.002" | Mill | 131 | €24.76 | |
| 4F.25X3.5-12 | Stainless Steel | Rectangular Bar | Not Rated | 30000 psi | -1" to +1" | -0.005" to +0.005" | Mill | 131 | €49.50 | |
| 4F1X1.5-36 | Stainless Steel | Rectangular Bar | Not Rated | 30000 psi | -3" to +3" | -0.003" to +0.003" | Mill | 131 | €158.59 |
Explore Products
- APOLLO VALVES 771082749 Bronze 2 Pcs Ball Valve Assembled Dry 2 Inch Size, 2 x FNPT
- VOLLRATH XSLA1219 Last Slice Pusher Rod
- VERMONT GAGE 302127020 Threaded Plug Gage, M11.0 x 1.50 Thread Size, NoGo, 6H Thread Class
- GRAINGER ZUSA-PF-14861 Nipple, Aluminum, 1 1/2 Inch Nominal Pipe Size, 1 1/2 Inch Overall Length
- LIGHT EFFICIENT DESIGN LED-8924E50-HAZ LED Hazardous Location Retrofit Lamp, Cylindrical, Medium Screw, 140 lm/W
- KIPP K0122.1061X20 Adjustable Handle Modern Design M6 External 0.78 1.85
- MAIN FILTER INC. MF0729933 510614308 Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 10 Micron Rating, Viton Seal, 5.11 Inch Height
- MECHANIX CXG-L1 XXLRG Fire Retardant Gloves 2xl Black Pr
Explore More
- KEYSHAFT
- Key Cabinets and Replacement Tags
- Brackets
- Anchor Setting Tools
- Fuse Kits
- Hazardous Location Safety and Disconnect Switches
- ANSELL 93-311 Nitrilite Non Sterile Disposable Nitrile Cleanroom Gloves
- CONDOR High-Visibility Vest, Mesh Polyester, U Stripe Pattern, Single, Orange
- LOUISVILLE FM1400HD Series Fiberglass Twin Front Ladders
- ANVIL AS200H3 Series Channels With Holes on 3 Sides
- MASTER APPLIANCE Wire Connector Kit
- BANJO FITTINGS Cam and Groove Gasket, TFE
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 1 7/16-28 Un
- SMC VALVES Vss/R8-8 Series Solenoid Valve
- TSUBAKI QD Bushings, Type SDS
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 4F.375X1-6 Flat Bar, 0.375 Inch Thickness, 1 Inch Width, 6 Inch Length, 304SS
€16.49 /unit
