FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Rectangular Bar Stock |
| Brinell Hardness | 131 |
| Fabrication | Hot Rolled |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Annealed |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length Tolerance | -2" to +2" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 304 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 24" |
| Overall Width | 1 1/4" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 74 |
| Shape | Rectangular Bar |
| Standards | Ams 5639, Astm A276, Astm A479 |
| Straightness Tolerance | Not Rated |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | Not Rated |
| Thickness | 0.188" |
| Thickness Tolerance | -0.003" to +0.003" |
| Width Tolerance | -0.006" to +0.006" |
| Yield Strength | 30000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.35 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Material | Shape | Tensile Strength | Yield Strength | Length Tolerance | Thickness Tolerance | Mechanical Finish | Brinell Hardness | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 4F.5X2-24 | Stainless Steel | Rectangular Bar | Not Rated | 30000 psi | -2" to +2" | -0.003" to +0.003" | Mill | 131 | €87.32 | |
| 4F1X1.25-36 | Stainless Steel | Rectangular Bar | Not Rated | 30000 psi | -3" to +3" | -0.003" to +0.003" | Mill | 131 | €133.69 | |
| 4F.25X1.75-6 | Stainless Steel | Rectangular Bar | Not Rated | 30000 psi | +0.125" | -0.003" to +0.003" | Mill | 131 | €20.55 | |
| 4F.188X6-24 | Stainless Steel | Rectangular Bar | Not Rated | 30000 psi | -2" to +2" | -0.008" to +0.008" | Mill | 131 | €102.71 | |
| 4F.188X1-24 | Stainless Steel | Rectangular Bar | Not Rated | 30000 psi | -2" to +2" | -0.002" to +0.002" | Mill | 131 | €23.12 | |
| 4F.25X3.5-12 | Stainless Steel | Rectangular Bar | Not Rated | 30000 psi | -1" to +1" | -0.005" to +0.005" | Mill | 131 | €46.20 | |
| 4F1X1.5-36 | Stainless Steel | Rectangular Bar | Not Rated | 30000 psi | -3" to +3" | -0.003" to +0.003" | Mill | 131 | €158.59 |
Explore Products
- TB WOODS 721.13.1919 Beam Coupling, 13 Mm O.D.
- GRAINGER 21324_72_0 Brass Rectangular Bar, 360, 3 Inch X 6 Ft Nominal Size, 0.1875 Inch Thick
- WESTWARD 33HD63 Retaining Ring Plier For 31 To 82 mm Bore Dia, For 31 To 82 mm Shaft Dia, 0.09 Inch Tip Dia, 0 Deg. Tip
- HUB CITY 0250-61113 Helical Hypoid Reducer, 1.17 HP, 0.876 Inch I.D, EK Mounting Type, Stainless Steel
- ZSI-FOSTER 056CC066SH Clamp, Halogen Free, 3-1/2 Inch Size, Stainless Steel
- EATON DH263NRKLC Heavy Duty Safety Switch, Single-Throw, 100A, 600V, 2-Pole, Nema 3R, Cam-Lok
- SUPER-STRUT E120020 Metal Channel, Gold Finish, Steel, 9/16, 9/16 Inch Slot Size, 1-1/8 Inch Slot Spacing
Explore More
- KEYSHAFT
- Engraving Pens
- Engravers
- Steam Hoses
- Stacking Container Accessories
- MEMPHIS GLOVE Ultratech General Purpose Gloves
- ML KISHIGO Flame Resistant Vests, Hook And Loop
- CHICAGO PNEUMATIC QRS Series Rotary Screw Air Compressors With Air Dryer
- ANVIL AS913 Series 10-Hole Two Angle Clevis Connectors
- BENCHMARK SCIENTIFIC MyTemp Series Mini Digital Incubators
- LEESON Black Max Inverter Duty Motors, Hazardous Duty, Explosion Proof
- APPLETON ELECTRIC Unilets
- ABILITY ONE All Purpose Impact Socket Sets
- VNM SIGNMAKER Preprinted Precut General Purpose Label Printer Labels
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 4F.188X1.25-24 Flat Bar, 0.188 Inch Thickness, 1.25 Inch Width, 304SS
€30.81 /unit
