FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Rectangular Bar |
| Brinell Hardness | Brinell 126 |
| Fabrication | Cold Finished |
| Finish | Mill |
| Grade | Grade 1018 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | No Heat Treatment |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 4 ft. |
| Machinability | 78% |
| Material | Carbon Steel |
| Material Grade | Grade 1018 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 4 ft. |
| Overall Width | 5/8" |
| Rockwell Hardness | Rockwell B71 |
| Shape | Rectangular Bar |
| Standards | Astm A108 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 70000 psi |
| Thickness | 1/8" |
| Thickness Tolerance | -0.003" to +0.003" |
| Tolerance Rating | Standard |
| Width | 5/8" |
| Width Tolerance | -0.003" to +0.003" |
| Yield Strength | 58000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.71 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Fabrication | Shape | Yield Strength | Tensile Strength | Finish | Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
LC1161124 | Hot Rolled | Rectangular Bar | 48000 psi | 65000 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €41.81 | |
![]() |
LC116124 | Hot Rolled | Rectangular Bar | 48000 psi | 65000 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €22.31 | |
![]() |
LC11634 | Hot Rolled | Rectangular Bar | 48000 psi | 65000 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €75.45 | |
![]() |
LC116344 | Hot Rolled | Rectangular Bar | 48000 psi | 65000 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €26.99 | |
![]() |
11646_24_0 | Cold Finished | Rectangular Bar | 53700 psi | 63800 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €54.21 | |
![]() |
11644_24_0 | Cold Finished | Rectangular Bar | 53700 psi | 63800 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €41.32 | |
![]() |
11642_24_0 | Cold Finished | Rectangular Bar | 53700 psi | 63800 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €28.74 |
Explore Products
- DAYTON MH1DJN51G Handle
- DAYTON 109-100-0005 Spacer
- BEHRINGER SYSTEMS ST-HEX-02-Z-MET BEHRINGER PIPE SYSTEMS ST-HEX-02-Z-MET
- PLAST-O-MATIC GGMUEP160-PV-C3 Gauge Guard, NPT Threaded Connection, EPDM Seal, PVC, 0-160 PSI Gauge Size
- MAIN FILTER INC. MF0585662 HF35119 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Buna Seal, 7.87 Inch Height
- ERICKSON SM450 Shim
- WOODHEAD 1200870020 443030B09M015 Cordset, 3 Pole, Male Female, 1.5m, Straight, Coupler
- REGAL 052540AM85 End Mill With TiNn Coated, Single End, 3/8 Inch Dia., 2-1/2 Inch Length, 4 Flutes
Explore More
- KEYSHAFT
- Whips Spatulas and Scrapers
- Trash Compactors
- American Glass and Ceramic Fuses
- Tee-Joints
- Ventilated Roof Curbs
- LOC-LINE Y Fittings
- IRONCAT Welding Gloves, Elkskin Leather, Pearl
- KEO Long Series Combined Drills And Countersinks, 60 Degrees Countersink Angle, Solid Carbide
- REVVO Hollow Kingpin Swivel Caster
- PURTEST Lamps
- RINGERS GLOVES Hard-Knuckle Flame-Resistant Tactical Gloves
- UNISTRUT P4101 Series Channels, 20 Feet
- JOMAR VALVE High Performance Butterfly Valves, Carbon Steel Body, ANSI Class 150, RPTFE Seat, Lever Handle
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 4803_48_0 Carbon Steel Rectangular Bar, 0.125 Inch Thick, 5/8 Inch X 4 Feet Nominal Size
€18.22 /unit




