FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Drill Bit |
| Aircraft Drill | No |
| Coolant Fed | Coolant Through |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Decimal Equivalent | 0.1015 |
| Depth X Dia. Ratio | 8xd |
| Drill Bit Point Angle | 140° |
| Drill Bit Point Type | Notched Point |
| Drill Bit Size | #38 |
| Drill Diameter Tolerance | -0" to +0.0005" |
| Drill Length Class | Jobber Length |
| Finish | Bright, Uncoated |
| Finish - Machining | Bright (Uncoated) |
| Flute Length | 13/16" |
| Flute Type | Straight |
| Grade | Grade C2 |
| Helix Angle | 0° |
| Material | Carbide |
| Material - Machining | Carbide |
| Material Grade - Machining | Grade C2 |
| Number Of Flutes | 2 |
| Overall Length | 1 13/16" |
| Point Type | Notched Point |
| Primary Material Application | All Materials |
| Primary Material Application Iso Code | H, K, M, P, S |
| Shank Dia. | 3/32" |
| Shank Length | 31/32" |
| Shank Type | Straight |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Standards | Not Rated |
| System Of Measurement | Wire |
| Web Construction | Tapered |
| Web Thinning | Thinned |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Overall Length | Finish | Decimal Equivalent | Flute Length | Shank Dia. | Depth X Dia. Ratio | Shank Length | Max. Drilling Depth | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 470-302280B | 2 7/16" | Altin | 0.228 | 1 5/16" | 7/32" | 6xd | 1 1/8" | - | €46.94 | |
| 470-302280 | 2 7/16" | Bright, Uncoated | 0.228 | 1 5/16" | 7/32" | 6xd | 1 1/8" | - | €47.32 | |
| 470-301935 | 2 1/4" | Bright, Uncoated | 0.1935 | 1 3/16" | 3/16" | 6xd | - | - | €43.26 | |
| 470-301910B | 2 1/4" | Altin | 0.191 | 1.188" | 3/16" | 6xd | - | - | €38.71 | |
| 470-301890B | 2 1/4" | Altin | 0.189 | 1 3/16" | 3/16" | 6xd | - | - | €38.01 | |
| 470-301890 | 2 1/4" | Bright, Uncoated | 0.189 | 1 3/16" | 3/16" | 6xd | - | - | €42.20 | |
| 470-301850B | 2 3/16" | Altin | 0.185 | 1 1/8" | 11/64" | 6xd | 1 5/16" | - | €39.04 |
Explore Products
- GRAINGER ZUSA-FRS-22 Silicone Strip, Flame-Resistant, 1/2 x 10 Ft, 1/2 Inch Thickness, Blue, Closed Cell, Plain
- NORLAKE 166210 NOR-LAKE SCIENTIFIC 166210
- APPLETON ELECTRIC EXLK418SS Flexible Coupling, Size 1-1/4 X 18 Inch
- STEARNS BRAKES 105602600DYF Brake Assembly
- MILWAUKEE 49-66-5131 Pole Step Socket, 1/2 Inch Drive Size, 7/16 Inch Size, 6-Point, Deep, Matte
- ACROVYN BG10103N Bumper Guard, Beige, 240 Inch Length, 4 Inch Height, 5/64 Inch Thick
- EATON ECH2421CJF-R63/D Non-Reversing Combination Starter, 480 VAC Primary, 120 VAC Secondary, V Coil
- ECEF 4002235 Weldon Annular Cutter, 22mm Diameter, TCT
Explore More
- KEYSHAFT
- Stationary Electric Air Compressors
- Snubber Hose
- Drain Components
- Fire Hose and Hydrant Valves
- Pressure Washer Surface Cleaners and Water Brooms
- DESTACO 810 Series Replacement Clamp Assembly
- IRONCAT TIG Welding Gloves, Cowhide Leather
- ANSELL 11-100 Hyflex Lightweight Industrial Gloves
- CONDOR High-Visibility Vest, ANSI Class 2, Mesh Polyester, Zipper, Lime
- MAYHEW TOOLS Pilot Punches, Metric
- GENERAL ELECTRIC THLC1 Series, Circuit Breaker
- SHUR-LINE Pearl Series Premium Brushes
- BULLDOG Round Trailer Jacks, A Frame
- 3M 2520 Scotch Varnished Cambric Tapes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 470-301015 Flute Drill Bit, #38 Size, 13/16 Inch Flute Length
€24.75 /unit

