GRAINGER 45r3.125-12 Rod, 1045 Carbon Steel, 3 1/8 Inch Outside Dia, 12 Inch Overall Length
Get it by Thursday, Apr 9
5.00% off
€128.54 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rod |
| Brinell Hardness | Brinell 90 |
| Fabrication | Cold Finished |
| Finish | Mill |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | No Heat Treatment |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 12" |
| Length Tolerance | -1" to +1" |
| Machinability | 64% |
| Material | Carbon Steel |
| Material Grade | Grade 1045 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Dia. | 3 1/8" |
| Outside Dia. Tolerance | -0.005" to 0" |
| Outside Diameter Tolerance | 0" to 0.005" |
| Overall Length | 12" |
| Rockwell Hardness | Not Rated |
| Shape | Rod |
| Standards | Astm A108, Astm A29 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 110000 psi |
| Tolerance Rating | Standard |
| Yield Strength | 77000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 12.6 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Yield Strength | Tensile Strength | Brinell Hardness | Grade | Fabrication | Tolerance Rating | Outside Dia. Tolerance | Machinability | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 7166_12_0 | 58000 psi | 70000 psi | Brinell 126 | Grade 1018 | Cold Finished | Standard | -0.002" to +0.002" | 78% | €30.30 | |
| 7166_36_0 | 58000 psi | 70000 psi | Brinell 126 | Grade 1018 | Cold Finished | Standard | -0.002" to +0.002" | - | €80.26 | |
| 7166_72_0 | 58000 psi | - | Brinell 126 | Grade 1018 | Cold Finished | Standard | -0.002" to +0.002" | - | €109.81 | |
| 4798_12_0 | 58000 psi | 70000 psi | Brinell 126 | Grade 1018 | Cold Finished | Standard | -0.002" to +0.002" | 78% | €19.63 | |
| 4798_36_0 | 58000 psi | 70000 psi | Brinell 126 | Grade 1018 | Cold Finished | Standard | -0.002" to +0.002" | 78% | €51.89 | |
| 4798_72_0 | 58000 psi | 70000 psi | Brinell 126 | Grade 1018 | Cold Finished | Standard | -0.002" to +0.002" | 78% | €103.81 | |
| 21635_12_0 | 58000 psi | 70000 psi | Brinell 126 | Grade 1018 | Cold Finished | Standard | -0.002" to +0.002" | 78% | €15.13 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 141172290 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.7229 Inch Size
- OSG 1615010015 Thread Forming Tap, M10x1 Thread Size, 15 mm Thread Lg, TiCN, D5, Semi-Bottoming
- VERMONT GAGE 233102210 Ring Gage, Class XX, NoGo, Carbide
- INGERSOLL-RAND 58072 Back Panel
- STEARNS BRAKES 105600200BMF Brake Assembly
- MAIN FILTER INC. MF0508043 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Buna Seal, 18.89 Inch Height
- SURE SERVO SV2C-PB-CON Motor Power Connector, 6-Pin
Explore More
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 45r3.125-12 Rod, 1045 Carbon Steel, 3 1/8 Inch Outside Dia, 12 Inch Overall Length
€135.30 /unit

