FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Rod |
| Brinell Hardness | Brinell 253 |
| Fabrication | Cold Finished |
| Finish | Mill |
| Grade | Grade 1144 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Stress Relieved |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 36" |
| Length Tolerance | -3" to +3" |
| Machinability | 83% |
| Material | Carbon Steel |
| Material Grade | Grade 1144 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Dia. | 1" |
| Outside Dia. Tolerance | -0.002" to 0" |
| Outside Diameter Tolerance | 0" to 0.002" |
| Overall Length | 36" |
| Rockwell Hardness | Rockwell C25 |
| Shape | Rod |
| Standards | Astm A108, Astm A311 Class B |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 115000 psi |
| Tolerance Rating | Standard |
| Yield Strength | 100000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Yield Strength | Tensile Strength | Brinell Hardness | Grade | Fabrication | Tolerance Rating | Outside Dia. Tolerance | Machinability | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 7166_12_0 | 58000 psi | 70000 psi | Brinell 126 | Grade 1018 | Cold Finished | Standard | -0.002" to +0.002" | 78% | €32.47 | |
| 7166_36_0 | 58000 psi | 70000 psi | Brinell 126 | Grade 1018 | Cold Finished | Standard | -0.002" to +0.002" | - | €80.26 | |
| 7166_72_0 | 58000 psi | - | Brinell 126 | Grade 1018 | Cold Finished | Standard | -0.002" to +0.002" | - | €109.81 | |
| 4798_12_0 | 58000 psi | 70000 psi | Brinell 126 | Grade 1018 | Cold Finished | Standard | -0.002" to +0.002" | 78% | €21.03 | |
| 4798_36_0 | 58000 psi | 70000 psi | Brinell 126 | Grade 1018 | Cold Finished | Standard | -0.002" to +0.002" | 78% | €51.89 | |
| 4798_72_0 | 58000 psi | 70000 psi | Brinell 126 | Grade 1018 | Cold Finished | Standard | -0.002" to +0.002" | 78% | €103.81 | |
| 21635_12_0 | 58000 psi | 70000 psi | Brinell 126 | Grade 1018 | Cold Finished | Standard | -0.002" to +0.002" | 78% | €16.21 |
Explore Products
- CINCINNATI FAN N33078FW
- APOLLO VALVES H368600 Stop, Cast Steel, Zinc Plated
- VERMONT GAGE 141295670 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.9567 Inch Size
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS AX6001 Gasket Cutter Kit, Heavy-Duty, Standard, 1/4 to 25 Inch Cut Range, 3/4 Inch Max. Thickness
- TENNSCO LFTF-324 Top Filler, Flat Top, 3 Inch Width, 24 Inch Depth
- APOLLO VALVES 15112B70 RVA151470 Air Relief Valve, 1/4 Inch Size, 70 Psi Pressure, Brass
- SALISBURY E0011BLO/9 Electrical Insulating Gloves, 500V AC / 750V DC, Straight Cuff, Orange/Blue
- SMC VALVES C96SDB63-100C Tie Rod Cylinder, 63 mm Size, Double Acting Auto Switcher
Explore More
- KEYSHAFT
- Hand Operated Hydraulic Pumps
- Power Relays
- Electric Water Heaters with Tank
- Parts Washer Pump
- Vertical Milling Machines
- CONDOR Powdered Finger Cots
- ROLL PRODUCTS Hazardous Chemical Labels
- TEMPCO Hi-Density Cartridge Immersion Heaters
- ACME ELECTRIC WI001 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- ANVIL 2177 Series Socket Weld Caps, Forged Steel
- PETERSEN PRODUCTS 142 Series Pipe Plug
- GENERAL PIPE CLEANERS Speedrooter XL Series Drain Cleaners
- EATON Smartwire-DT Series Valve Connectors
- GRAINGER Tube And Pipe Repair Clamps And Kits
- WESTWARD Wooden Deck Platform Trucks
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 44r1-36 Carbon Steel Rod, 1 Inch Outside Dia, 36 Inch Overall Length
€71.12 /unit

