FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Rod |
| Brinell Hardness | Brinell 149 |
| Fabrication | Cold Finished |
| Heat Treatable | No |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 4 ft. |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 316 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Dia. | 1" |
| Overall Length | 4 ft. |
| Rockwell Hardness | Rockwell 80 |
| Shape | Rod |
| Standards | Ams Qq-S-763 |
| Tensile Strength | 79800 psi |
| Yield Strength | 34800 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.88 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Yield Strength | Tensile Strength | Grade | Heat Treatable | Fabrication | Rockwell Hardness | Brinell Hardness | Outside Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20603_12_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €1,117.71 | |
| 20603_24_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €986.22 | |
| 20603_36_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €1,319.93 | |
| 20603_48_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €1,700.56 | |
| 20603_72_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €2,451.46 | |
| 20601_12_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/4" | €952.01 | |
| 20601_24_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/4" | €1,107.09 |
Explore Products
- EATON ED3200W Molded Case Circuit Breaker, F-Frame, 200 A, 3-Pole, Without Terminals, 50-60 Hz
- APOLLO VALVES 119NMDLMAA0105 Relief Valve, 105 Psi, Cast Iron
- KUNKLE 6252FJG01-LS Safety Relief Valve, 250# Flange X FNPT, 1 1/2 Inch Inlet Size, Steam, Steel
- PARKER P78652 Panel Mount Nut, Nuts
- GATES 94001424 Synchronous Belt
- WESTWARD 41R349 TIG Welding Rod, Stainless Steel, ER312, 3/32 x 36 Inch Size, Tube Container
- GATES 46882033
- PARKER PFG-150-SI
Explore More
- KEYSHAFT
- Gas Tankless Water Heaters
- Reversible Exhaust and Supply Fans
- Motion Sensors
- Manometers
- Forklift Lifting Beams and Hooks
- DAYMARK 922 Steam Resistant Gloves
- MECHANIX The Original Hi-Viz D5 Cut Resistant High Visibility Work Gloves
- KRYTOX 250AD Series Aerospace Extreme Pressure Grade Fluorinated Grease
- JOHN GUEST Stem Reducers, Acetal Gray
- E JAMES & CO Rubber Sheet, Oil Resistant, 40A
- FUNCTIONAL DEVICES INC / RIB Control Relay, 10 A
- REGAL End Mills, Single End, 5 Flutes, HSS, NCC, TiALN
- MASTER APPLIANCE Master Appliance Power Tool Parts
- MCR SAFETY Aprons
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 4481_48_0 Stainless Steel Rod 316, 1 Inch Outside Dia, 4 Ft Overall Length
€195.03 /unit

