FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Bar |
| Brinell Hardness | Brinell 123 |
| Fabrication | Hot Rolled |
| Heat Treatable | No |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length Tolerance | 0" to +0.125" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 304 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 24" |
| Overall Width | 1/2" |
| Shape | Rectangular Bar |
| Standards | Astm A240 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 73200 psi |
| Thickness | 1/8" |
| Thickness Tolerance | -0.008" to +0.008" |
| Width | 1/2" |
| Width Tolerance | -0.015" to +0.015" |
| Yield Strength | 31200 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.2 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Yield Strength | Tensile Strength | Shape | Grade | Heat Treatable | Mechanical Finish | Brinell Hardness | Length Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
2EXP8 | 160000 psi | 185000 psi | Square | - | Yes | Mill | Brinell 326 | +0.125" | €79.59 | |
![]() |
20557_12_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €29.21 | |
![]() |
20557_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €84.83 | |
![]() |
20557_72_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €155.44 | |
![]() |
20557_6_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €28.27 | |
![]() |
20556_24_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €50.72 | |
![]() |
20556_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | - | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €70.70 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 312135520 Reversible Plug Gage, NoGo, M15.0-1.50 6H
- DAYTON 18-41 Pressure Relief Valve Kit
- MARTIN SPROCKET CMD20051X45L4H Drum Pulley, Mine Duty, 20 Inch Outside Dia., MXT45 Bushing, 51 Inch Face Width, Steel
- YANKEE 433-.1055 Chucking Reamer, 0.1055, 3/32 in Shank Dia, 7/8 in Flute Lg, 3 1/2 in Overall Lg
- TB WOODS 16414C Cr Pulley, 16 X 4 Inch Size
- PIP 302-0670T-OR/5X Protective Clothing High Visibilty Vest, 5XL, Hi-Vis Yellow, Each
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS MSL3SG000 Power Distribution Assembly, 1 Gang
- BOSTON GEAR F06223
Explore More
- KEYSHAFT
- LED Can Light Retrofit Kits
- Filter Cartridges
- Torque Wrench Accessories
- Dampers
- Fiber Optic Sensors
- MUELLER INDUSTRIES 101MHT Silent Check Valves
- MUELLER INDUSTRIES 165 Iron Body Simplex Basket Strainers
- INNOVATIVE COMPONENTS Pop Pin 5/16 Inch
- VIKAN 62 Inch - 113 Inch Telescopic Aluminum Handles
- SALISBURY Electrical Insulating Rubber Gloves
- NORTON ABRASIVES R228 Metalite AO Fine Grit Cloth PSA Discs
- SPEAKMAN Neo SB-1003 Series Single Lever Faucets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 4386_24_0 Stainless Steel Flat Bar, 304, 0.125 Inch Thick, 1/2 Inch X 24 Inch Size, Hot Rolled, Mill
€9.66 /unit



