FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Eccentric Reducer Coupling |
| Basic Fitting Shape | Eccentric Reducer |
| Color | Silver |
| Fitting Material | Stainless Steel |
| Fitting Side A Nominal Pipe Size | 3" |
| Fitting Side A Outside Diameter | 4" |
| Fitting Side A Type | Butt Weld |
| Fitting Side B Nominal Pipe Size | 2" |
| Fitting Side B Type | Butt Weld |
| For Pipe Schedule | 40 |
| Includes Pre-applied Thread Sealant | No |
| Includes Seal | No |
| Material Grade | Grade 304 |
| Maximum Operating Pressure | Refer To Specification |
| Pipe Fitting Material | Stainless Steel |
| Schedule | Schedule 40 |
| Specific Fitting Shape | Eccentric Reducer Coupling |
| Standards | Astm A403, Astm A960, Astm B16.9, Mss Sp-43 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.62 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Fitting Material | Fitting Side A Nominal Pipe Size | Fitting Side B Nominal Pipe Size | Class | Schedule | Fitting Side A Outside Diameter | Material Grade | Maximum Operating Pressure | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 4381016880 | Stainless Steel | 1 1/2" | 1 1/4" | - | Schedule 40 | 1 1/4" | Grade 304 | Refer To Specification | €188.63 | |
| 4381010080 | Stainless Steel | 1 1/2" | 1 1/4" | - | Schedule 10 | 1 1/2" | Grade 304 | 275 psi @ 150°F | €141.41 | |
| 4381010070 | Stainless Steel | 1 1/2" | 1" | - | Schedule 10 | 1 1/2" | Grade 304 | 275 psi @ 150°F | €119.52 | |
| 4381019950 | Stainless Steel | 1 1/2" | 2 1/2" | - | Schedule 40 | 2 1/2" | Grade 316 | Refer To Specification | €245.56 | |
| 4381013350 | Stainless Steel | 1 1/2" | 2 1/2" | - | Schedule 10 | 2 1/2" | Grade 316 | 275 psi @ 150°F | €269.91 | |
| 4381010190 | Stainless Steel | 1 1/2" | 2 1/2" | - | Schedule 10 | 3" | Grade 304 | 275 psi @ 150°F | €206.75 | |
| 4381019930 | Stainless Steel | 1 1/2" | 2" | - | Schedule 40 | 2" | Grade 316 | Refer To Specification | €239.03 |
Explore Products
- JOHNSON CONTROLS MP8000-6001 Actuator Stem Seal Kit
- MARTIN SPROCKET P1 X 1-9/16
- DAYTON 12F731 Fuel Hose 3/4 Inch Npt
- MACROMATIC THR-12262-30J Time Delay Relay, 120V AC/DC, 10A
- WINTERS INSTRUMENTS PDT8087B 6 Inch, Ss Differential 0/300 Psi 1/4 Inch, Back
- MONOPRICE 13519 Slim Cat6 Utp Network Cable, 1 Ft Gray
- ONSRUD 61-085 Routing End Mill O-flute 1/4 1 3 1/4
Explore More
- KEYSHAFT
- Scullery Sinks
- Power Meters and Analyzers Accessories
- Recorder Datalogger Accessories
- Screw Pitch Gauges
- Hangers
- PS DOORS Access Hatches
- CONDOR Cold Condition Insulated Gloves, Hi Visibility Orange
- TEMPCO PCT-2000 Series Temperature Controls
- MUELLER INDUSTRIES 105MAT-N Silent Check Valves
- FOL-DA-TANK Top Covers
- BOSTON GEAR Right-90 Series Spiral Bevel Gear Drives
- SOUNDTUBE Surface Mount Kits
- WERMA EvoSIGNAL Mini TwinLIGHT Series LED Industrial Signal Beacons
- PBC LINEAR Double Wide Ball Bearings, ISO Metric
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 4381017050 Eccentric Reducer Coupling, 3 Inch X 2 Inch Pipe, Stainless Steel
€258.05 /unit

