FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Bar |
| Brinell Hardness | Brinell 123 |
| Fabrication | Cold Finished |
| Heat Treatable | No |
| Heat Treatment | Annealed |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 6" |
| Length Tolerance | 0" to +0.125" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 304 |
| Mechanical Finish | Unpolished |
| Overall Length | 6" |
| Overall Width | 1 1/4" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 70 |
| Shape | Square Bar |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 73200 psi |
| Thickness | 1 1/4" |
| Thickness Tolerance | -0.006" |
| Width | 1 1/4" |
| Width Tolerance | -0.006" |
| Yield Strength | 31200 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.43 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Yield Strength | Tensile Strength | Shape | Grade | Heat Treatable | Mechanical Finish | Brinell Hardness | Length Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
2EXP8 | 160000 psi | 185000 psi | Square | - | Yes | Mill | Brinell 326 | +0.125" | €79.59 | |
![]() |
20557_12_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €29.21 | |
![]() |
20557_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €84.83 | |
![]() |
20557_72_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €155.44 | |
![]() |
20557_6_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €28.27 | |
![]() |
20556_24_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €50.72 | |
![]() |
20556_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | - | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €70.70 |
Explore Products
- ONSRUD AMC700888 Ball End Mill, 2 Flutes, 3/8 Inch Milling Dia, 2.5 Inch Overall Length
- GRAINGER 1526-062125-10 Tubing, Epdm, 1/16 Inch Id, 1/8 Inch OD, 10 Ft Length, Black, Not Reinforced
- GARLOCK SAFETY SYSTEMS 406339 Gate Dampening Device, For Gate 70 Inch
- THERN 5PA5G-M2 Portable Davit Crane, 500 lbs. Capacity, with Worm Gear Hand Winch, Galvanized Finish
- FOREVERBOLT FBBHSCAPS516181P25 Socket Head Cap Screw, 5/16 In - 18 Thread Size, Button, 1 In Lg., 0.312 In Head Ht., NL-19
- APPLETON ELECTRIC U83W418 Control Station Enclosure, Aluminium, Nema Size 3
- APPROVED VENDOR 6RCU1 Elbow 45 Degree2in Red Brass
- RIDGID 33077 Dies, Bevel 2-1/2 Inch-4 37-1/2 De
Explore More
- KEYSHAFT
- Soft Sided Storage
- Threaded Rods
- Single Phase Transformers
- Power Relays
- Bag Filter Housings
- AKRO-MILS 13017 Stak-N-Store Bins
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS 6100 Series Metric Gasket Cutter Kits
- ADB HOIST RINGS MFG. Weldless Alloy Rings
- MEMPHIS GLOVE Ninja BNF Work Gloves, 18 Gauge, Fully Coated
- ANVIL AS560 Series Channels, Solid
- ACCUFORM SIGNS Danger Tag, 23 mil Plastic, 5-1/4" x 3-1/4"
- WESCO Aluminium Folding Handle Trucks
- SURE-FOOT Master Stop Extreme Grip PSA Tape
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Toggle Switch/Duplex Receptacle Wall Plates
- USA SEALING Dust Caps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 437_6_0 Stainless Steel Flat Bar, 304, 1.25 Inch Thick, 1 1/4 Inch X 6 Inch Size, Cold Finished
€64.26 /unit




