FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Tube |
| Brinell Hardness | Brinell 95 |
| Fabrication | Cold Drawn |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Yes |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Inside Dia. | 1.509" |
| Length | 6 ft. |
| Material | Aluminum |
| Material Grade | Grade 6061 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Dia. | 1 5/8" |
| Overall Length | 6 ft. |
| Rockwell Hardness | Rockwell 60 |
| Shape | Round Tube |
| Standards | Astm B210 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Temper | T6 |
| Tensile Strength | 45000 psi |
| Wall Thickness | 0.058" |
| Yield Strength | 40000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.92 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Wall Thickness | Outside Dia. | Inside Dia. | Brinell Hardness | Heat Treatment | Tensile Strength | Fabrication | Yield Strength | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 21092_12_0 | 0.035" | - | 0.118" | Brinell 95 | Yes | 45000 psi | Cold Drawn | 40000 psi | €9.27 | |
| 21092_24_0 | 0.035" | 0.188" | 0.118" | Brinell 95 | Yes | 45000 psi | Cold Drawn | 40000 psi | €14.13 | |
| 21092_36_0 | 0.035" | 0.188" | 0.118" | Brinell 95 | Yes | 45000 psi | Cold Drawn | 40000 psi | €22.27 | |
| 21092_48_0 | 0.035" | 0.188" | 0.118" | Brinell 95 | Yes | 45000 psi | Cold Drawn | 40000 psi | €28.27 | |
| 21092_72_0 | 0.035" | 0.188" | 0.118" | Brinell 95 | Yes | 45000 psi | Cold Drawn | 40000 psi | €41.61 | |
| 6844_24_0 | 0.065" | 1/4" | 3/25" | Brinell 95 | Yes | 45000 psi | Cold Drawn | 40000 psi | €13.11 | |
| 6844_36_0 | 0.065" | 1/4" | 3/25" | Brinell 95 | Yes | 45000 psi | Cold Drawn | 40000 psi | €19.24 |
Explore Products
- EATON NGC308035B22M Molded Case Circuit Breaker, 3-Pole, 800A, 480 Vac, Line And Load, Ground Fault Alarm
- APOLLO VALVES 88A74A14 Carbon Steel Class 300 Standard Port Ball Valve with 316 SS Ball and Stem, Side Vented Ball 4 Inch Size, 2 x Flange
- SENSOREX S8100-ORP/10/TL Submersion ORP Sensor Assembly Kit, -1999 to 1999mV
- DIXON ABC1 Universal Coupling, Brass Female NPT End 1/4 Inch
- COOPER B-LINE 48486 SCGV NK Junction Box, Type 1, 6 x 48 x 48 Inch Size, Screw Cover, Galvanized Steel
- ZSI-FOSTER 026NS030 Cushioned Clamp, 1-5/8 Inch Tube Size, Stainless Steel
- GRAND ROCK FL-16885-041 Y Pipe, 5 Inch Size, 2-Bend Inner Outer Dia., Aluminized
- BALDOR / DODGE MB34X1 BK32 Light Duty Fixed Bore Sheave
Explore More
- KEYSHAFT
- Trimmer Accessories
- Table Saws
- Guard Mounted Exhaust Fans
- Curtain Walls
- Handle Nuts
- OIL SAFE Premium Pump Body Collars
- CONDOR Cowhide Leather, Standard, Full Finger Gloves, White
- BOLLE SAFETY Rush Safety Glasses
- ANSELL 56-007 Alphatec Medium Duty PVC Apron Featuring Sealed Grommets
- ASHLAND CONVEYOR Countersunk Flange Ball Transfer Units
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Bin Rail Holders
- ANVIL Bevel Swage Nipples
- NIBCO 6150 Series Tank Adapters, Tank x FPT, Black Polypropylene Schedule 80
- MERIT BRASS 3612D Reducing Couplings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 4363_72_0 Round Tube, Aluminum, 1.509 Inch ID, 1 5/8 Inch OD, 6 Ft Overall Length
€131.18 /unit
