FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Tube |
| Brinell Hardness | Brinell 95 |
| Fabrication | Cold Drawn |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Yes |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Inside Dia. | 0.368" |
| Length | 24" |
| Material | Aluminum |
| Material Grade | Grade 6061 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Dia. | 0.438" |
| Outside Diameter | 7/16" |
| Overall Length | 24" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 60 |
| Shape | Round Tube |
| Standards | Astm B210 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Temper | T6 |
| Tensile Strength | 45000 psi |
| Wall Thickness | 0.035" |
| Yield Strength | 40000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Wall Thickness | Outside Dia. | Inside Dia. | Brinell Hardness | Heat Treatment | Tensile Strength | Fabrication | Yield Strength | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 21092_12_0 | 0.035" | - | 0.118" | Brinell 95 | Yes | 45000 psi | Cold Drawn | 40000 psi | €9.27 | |
| 21092_24_0 | 0.035" | 0.188" | 0.118" | Brinell 95 | Yes | 45000 psi | Cold Drawn | 40000 psi | €14.13 | |
| 21092_36_0 | 0.035" | 0.188" | 0.118" | Brinell 95 | Yes | 45000 psi | Cold Drawn | 40000 psi | €22.27 | |
| 21092_48_0 | 0.035" | 0.188" | 0.118" | Brinell 95 | Yes | 45000 psi | Cold Drawn | 40000 psi | €28.27 | |
| 21092_72_0 | 0.035" | 0.188" | 0.118" | Brinell 95 | Yes | 45000 psi | Cold Drawn | 40000 psi | €41.61 | |
| 6844_24_0 | 0.065" | 1/4" | 3/25" | Brinell 95 | Yes | 45000 psi | Cold Drawn | 40000 psi | €13.11 | |
| 6844_36_0 | 0.065" | 1/4" | 3/25" | Brinell 95 | Yes | 45000 psi | Cold Drawn | 40000 psi | €19.24 |
Explore Products
- EATON HVX003A1-2A1B1 Adjustable Frequency Drive, 3 HP, NEMA Type 1, EMC H, 230 V
- MORSE CUTTING TOOLS 92305 Round Carbide Drill, ‎F Dia., 0.257 Inch Shank, 1-7/16 Inch Flute Length
- MASTERDRIVES 5/5V925-3020 Taper Bushing Sheave, 5V Section, 5 Groove
- PLAST-O-MATIC CAFE1-1-200EPFL-PV Electrically Actuated Ball Valve, EPDM Seal, Flanged Connection, PVC, 2 Inch Size
- MAIN FILTER INC. MF0197119 CHP422GYN Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 9.21 Inch Height
- NIBCO NLG450N LD-3222 Butterfly Valve, Lug, 12 Inch Size, FKM, Stainless Steel
- DORIAN DST-UQCS-FBH50
- SMC VALVES V3208-005D Solenoid Valve
Explore More
- KEYSHAFT
- Trash and Recycling Container Dollies
- Submersible Sewage Pumps
- Panel Meter Accessories
- Reflective Tape and Stickers
- Bottle Top Dispensers
- AKRO-MILS 33164 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- MEMPHIS GLOVE Select Grain Unlined Cow Leather Driver Work Gloves
- LOUISVILLE FE4200HD Series Fiberglass Extension Ladders
- RUD CHAIN PP-S PowerPoint Universal Connections, Inch
- DWYER INSTRUMENTS SFI-100 Series Midwest Sight Flow Indicators
- IRSG Adjustable Mobile Work Table
- DAYTON Backdraft Exhaust Dampers
- OHAUS Ranger 3000 Valor 7000 Kit
- MARTIN SPROCKET Single Thread Worm Gears, 12 Pitch
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 4349_24_0 Round Tube, Aluminum, 0.368 Inch ID, 7/16 Inch OD, 24 Inch Overall Length
€19.39 /unit
