FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Rectangular Bar |
| Fabrication | Hot And Cold Workability |
| Finish | Mill |
| Grade | Grade 110 |
| Heat Treatable | No |
| Heat Treatment | No Heat Treatment |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 12" |
| Material | Copper |
| Material Grade | Grade 110 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Nominal Size | 2.5" x 12" |
| Nominal Size (wxl) | 2 1/2" x 12" |
| Overall Length | 12" |
| Overall Width | 2 1/2" |
| Rockwell Hardness | Rockwell B40 |
| Standards | Astm B187 |
| Temper | H02 |
| Tensile Strength | 42000 psi |
| Thickness | 1/2" |
| Thickness Tolerance | -0.004" to +0.004" |
| Typical Tensile Strength | 42000 psi |
| Typical Yield Strength | 36000 psi |
| Width | 2 1/2" |
| Width Tolerance | -0.012" to +0.012" |
| Yield Strength | 36000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.4 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Thickness Tolerance | Typical Yield Strength | Thickness | Material | Finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 7354_12_0 | -0.003" to +0.003" | 36000 psi | 1/4" | Copper | Mill | €28.27 | |
| 22665_12_0 | -0.003" to +0.003" | 36000 psi | 1/2" | Copper | Mill | €43.00 | |
| 7354_24_0 | -0.003" to +0.003" | 36000 psi | 1/4" | Copper | Mill | €56.32 | |
| 22665_24_0 | -0.003" to +0.003" | 36000 psi | 1/2" | Copper | - | €83.32 | |
| 7354_36_0 | -0.003" to +0.003" | 36000 psi | 1/4" | Copper | Mill | €82.97 | |
| 22665_36_0 | -0.003" to +0.003" | 36000 psi | 1/2" | Copper | Mill | €122.70 | |
| 7354_48_0 | -0.003" to +0.003" | 36000 psi | 1/4" | Copper | Mill | €109.16 |
Explore Products
- EATON 10250T1311-1M36 Pushbutton, 30.5 Mm, Heavy-Duty, Non-Illuminated, Two-Position, Black Actuator
- PHILIPS 54CC/LED/840/LS EX39 G3 BB 3/1 LED Corn Cob HID Replacement, Mogul Screw, 250W MH/HPS
- HAMILTON S-EHD2-83DB70 Dual-Wheel Swivel Caster, 8 X 3 Inch Size, Polyurethane on Cast Iron Wheel
- ALL GEAR AG12SPWS1236 Adjustable Whoopie Sling, 12 Strand Polyester, 1/2 Inch Dia., 3 to 6 Ft. Length, Red
- INGERSOLL-RAND 119343-326 Slippery Seal Kit
- WESTWARD 52PA19 Grease Fitting, 1/2 14 Fitting Thread Size, PTF, Steel, 1 3/32 Inch Overall Length
- TEADIT SW304P.5.1500IR Metalflex Spiral Wound Gasket, 913M, 5 Inch Size, 1500# Class, 304/PTFE Winding, 304 Inner
- SPEEDAIRE TT214S520G Internal Gear, Compatible with Grainger Part # 2YRF6
Explore More
- KEYSHAFT
- Current Sensor Relays
- Test Instrument Carrying Cases
- Welding Chaps and Spats
- Asphalt Testing Compression Machines
- DESTACO 344 Series Pull Action Latch Clamps
- GRAPHIC CONTROLS Chart Recorder Pens
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Large Format Bottles, Narrow Mouth, Polypropylene
- DAYTON U-Boat Platform Trucks
- PLAST-O-MATIC MBVL Series Lockout/Tagout Manual Ball Valves
- GRAINGER Rack Brackets
- GATES Quick Detachable Bushed Bore Sheaves, C Section
- GRAINGER HVAC And Refrigeration Parts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 4310_12_0 Copper Rectangular Bar, 2 1/2 Inch X 12 Inch Nominal Size, 0.5 Inch Thickness
€108.94 /unit
