GRAINGER 42DF.75X2.5-24 4142 Alloy Steel Rectangular Bar, 0.75 Inch Thick | CP7BYM 782L52
GRAINGER 42DF.75X2.5-24 Alloy Steel Rectangular Bar, 0.75 Inch Thick
Item: CP7BYMModel: 42DF.75X2.5-24Cross Ref: 782L52
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rectangular Bar
Heat Treatment Pre Hardened
Length 24"
Machinability 63%
Material Alloy Steel
Material Grade Grade 4142
Overall Length 24"
Overall Width 2 1/2"
Rockwell Hardness Rockwell C28 To C32
Shape Rectangular Bar
Tensile Strength Not Rated
Thickness 3/4"
Thickness Tolerance -0.045" to +0.01"
Tolerance Rating Standard
Width 2 1/2"
Width Tolerance -0.125" to 0"
Yield Strength 93000 psi