GRAINGER 42DF.75X1.5-24 4142 Alloy Steel Rectangular Bar, 0.75 Inch Thick | CP7CDV 782L42
GRAINGER 42DF.75X1.5-24 Alloy Steel Rectangular Bar, 0.75 Inch Thick
Item: CP7CDVModel: 42DF.75X1.5-24Cross Ref: 782L42
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rectangular Bar
Brinell Hardness Brinell 261
Fabrication Hot Rolled
Grade Grade 4142
Heat Treatable Yes
Heat Treatment Pre Hardened
Machinability 63%
Material Alloy Steel
Material Grade Grade 4142
Overall Length 24"
Overall Width 1 1/2"
Rockwell Hardness Rockwell C28 To C32
Shape Rectangular Bar
Standards Astm A322
Straightness Tolerance Not Rated
Tensile Strength Not Rated
Thickness 3/4"
Thickness Tolerance -0.045" to +0.01"
Tolerance Rating Standard
Width 1 1/2"
Width Tolerance -0.125" to 0"
Yield Strength 93000 psi