FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Tube |
| Application | Aerospace, Architectural, Food Processing, Marine, Oil/Petroleum, Pulp/Paper Processing, Textile Manufacturing |
| Brinell Hardness | Brinell 149 |
| Fabrication | Welded |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Annealed |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Inside Dia. | 19/25" |
| Inside Diameter | 0.76" |
| Length Tolerance | -1" to +1" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 316 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Dia. | 1" |
| Outside Dia. Tolerance | -0.005" to +0.005" |
| Overall Length | 24" |
| Shape | Round |
| Standards | Astm A249, Astm A269, Astm A554 |
| Tensile Strength | 79800 psi |
| Wall Thickness | 3/25" |
| Wall Thickness Tolerance | -10% to +10% |
| Yield Strength | 34800 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.04 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Shape | Tensile Strength | Yield Strength | Wall Thickness | Overall Length | Fabrication | Heat Treatment | Rockwell Hardness | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 23045_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.035" | 12" | Seamless | No | Rockwell 70 | €29.43 | |
| 4462_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.035" | 12" | Welded | No | Rockwell 70 | €28.88 | |
| 14784_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.049" | 12" | Seamless | No | Rockwell 70 | €58.96 | |
| 7745_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.049" | 12" | Welded | No | Rockwell 70 | €35.37 | |
| 479_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.065" | 12" | Welded | No | Rockwell 70 | €42.66 | |
| 14786_12_0 | Round | 73200 psi | 31200 psi | 0.083" | 12" | Seamless | Annealed | Rockwell 70 | €52.56 | |
| 14787_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.109" | 12" | Seamless | No | Rockwell 70 | €99.90 |
Explore Products
- AETNA BEARING AG2437-A Sprocket Idler, 3/4 Inch Pitch, 15/32 Inch Roller Dia., 15 Teeth
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES 23 X 4576
- PLAST-O-MATIC ABRA200EPS-PF-LSW Air Actuated Ball Valve, PVDF, Socket Connection, EPDM Seal, 2 Inch Size
- HUBBELL-WIEGMANN N412201610C Enclosure, 1/4 Turn Latch, 20 Inch Nominal Enclosure Ht, 16 Inch Nominal Enclosure Width
- CENTRAL SPECIALTIES LTD 1170 Steel Support Rod
- NTN 6304LLBC3/L627 Radial Ball Bearing Pressed Steel 15mm W
- BUSSMANN FHL12G Fuse Holder, 1 Pole, 30 A, 250 V, Gray
- VULCAN HART 00-492413 Solenoid Valve
Explore More
- KEYSHAFT
- Rekeyable Padlocks
- Conduit
- Scroll Saw Blades
- Plug and Connector Boots
- Louver Flange Kits
- KEO Countersink Sets
- CONDOR Back Supports With Lumbar Pads, Elastic
- DAYMARK 921 Steam Resistant Gloves
- CHICAGO PNEUMATIC Positive Clutch & Direct Drive Screwdrivers
- JAMCO Box Truck
- SPEARS VALVES CPVC True Union 2000 Industrial Vented/Bleach Ball Valves, Threaded And Socket Ends, EPDM
- CLE-LINE Reduced Shank Drill Bit Sets
- MILWAUKEE VALVE 22 Series Carbon Steel Ball Valves, Seal Welded
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS 74 Inch Cart Covers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 4243_24_0 Stainless Steel Round Tube 316, 1 Inch Dia, 24 Inch Length, 0.12 Inch Wall Thick
€104.61 /unit

