GRAINGER 416R.438-12 Stainless Steel Rod 416, 7/16 Inch Outside Dia, 12 Inch Overall Length
Item: CQ6PMDModel: 416R.438-12Cross Ref: 786UN8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rod
Appearance Shiny
Brinell Hardness Brinell 145
Elongation 20%
Fabrication Cold Finished
Grade Grade 416
Heat Treatable Yes
Heat Treatment Annealed
Includes Material Certificate Yes
Length 12"
Length Tolerance -1" to +1"
Material Stainless Steel
Material Grade Grade 416
Maximum Temperature 1200°F
Mechanical Finish Mill
Min. Temp. Not Rated
Outside Dia. 0.438"
Outside Dia. Tolerance -0.0015" to +0.0015"
Outside Diameter 7/16"
Overall Length 12"
Physical Properties/resistance Features Corrosion Resistant, Oxidation Resistant
Rockwell Hardness Rockwell B0
Shape Rod
Standards Ams 5610, Astm A314, Astm A582
Yield Strength 40000 psi