GRAINGER 416P26 Kingpinless Plate Caster, 6 Inch Dia, 7 15/16 Inch Height
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€146.96 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Plate Caster |
| Application | General Purpose |
| Brake Type | No Brake Included |
| Caster Brake Type | No Brake Included |
| Caster Frame Material | Steel |
| Caster Material | Steel |
| Caster Sub-type | Swivel |
| Core Color | Gray |
| Frame Finish | Zinc Plated |
| Includes Thread Guards | No |
| Inside Bolt Hole Spacing | 3 3/8" x 5 1/4" |
| Load Rating | 3500 lbs. |
| Mounting Bolt Dia. | 1/2" |
| Mounting Height | 7 15/16" |
| Mounting Plate Bolt Hole Pattern | A |
| Mounting Plate Size | 5 1/4" x 7 1/4" |
| Mounting Plate Size & Bolt Hole Pattern | 5 1/4" X 7 1/4" ( A ) |
| Non-marking | Yes |
| Number Of Mounting Holes | 4 |
| Number Of Wheels | 1 |
| Outside Bolt Hole Spacing | 4 1/8" x 6 1/8" |
| Standards | No |
| Swivel Construction | Kingpinless |
| Swivel Lock Type | No Lock Included |
| Swivel Radius | 5 1/4" |
| Tread Material, Wheel Material | Iron |
| Tread Shape | Standard |
| Wheel Bearing Type | Roller |
| Wheel Core Material | Cast Iron |
| Wheel Diameter | 6" |
| Wheel Width | 2 1/2" |
| Wheel/tread Color | Gray |
| Wheel/tread Hardness | 145 BHN |
| Wheel/tread Hardness Rating | Extra Hard |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 10.71 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Caster Sub-type | Mounting Plate Bolt Hole Pattern | Inside Bolt Hole Spacing | Outside Bolt Hole Spacing | Wheel Width | Wheel Bearing Type | Mounting Plate Size | Load Rating | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
P27RX-NMB060K-16 | Rigid | A | 2 7/16" x 4 15/16" | 3 3/8" x 5 1/4" | 3" | Precision Ball | 4 1/2" x 6 1/4" | 3000 lbs. | €368.66 | |
![]() |
P27SX-NMB060K-16 | Swivel | A | 2 7/16" x 4 15/16" | 3 3/8" x 5 1/4" | 3" | Precision Ball | 4 1/2" x 6 1/4" | 3000 lbs. | €528.18 | |
![]() |
P27RX-N080K-16 | Rigid | A | 2 7/16" x 4 15/16" | 3 3/8" x 5 1/4" | 3" | Precision Ball | 4 1/2" x 6 1/4" | 3000 lbs. | €306.18 | |
![]() |
CDP-G-97 | Swivel | B | 2 5/8" x 3 5/8" | 3" x 3" | 2" | Precision Ball | 4.5" x 4" | 750 lbs. | €140.53 | |
![]() |
P25S-ALB 200K-16-H10-01 | Swivel | A | 2 7/16" x 4 15/16" | 3 3/8" x 5 1/4" | 2" | Precision Ball | 4 1/2" x 6 1/4" | 1400 lbs. | €311.20 | |
![]() |
P27S-UY100NK-16 | Swivel | A | 2 7/16" x 4 15/16" | 3 3/8" x 5 1/4" | 3 1/2" | Precision Ball | 4 1/2" x 6 1/4" | 3000 lbs. | €307.01 | |
![]() |
P27S-D100R-18 | Swivel | A | 3 3/8" x 5 1/4" | 4 1/8" x 6 1/8" | 3" | Roller | 5 1/4" x 7 1/4" | 5400 lbs. | €498.33 |
Explore Products
- WESCO 220295 CBR-JR-T18-Z Nose Convertible Truck, 38 Inch Frame, Semi-pneumatic, 1200 lbs Capacity, Aluminium
- TANIS BRUSHES MB704696 Strip Brush 5/16 W 96 Inch Length Trim 4 In
- NEWCO ABA22011
- YANKEE 433-1.0005 Chucking Reamer, 1.0000, 1 in Shank Dia, 2 3/4 in Flute Lg, 10 1/2 in Overall Lg, 1 in
- MASTERDRIVES P48H100-2517 H Type Timing Pulley
- SUPERIOR TOOL 5255 Tub Drain Tool Remover, 1-1/2 Inch Size
- WALTER TOOLS G2012.12R-3T22SX-P 6424511 Indexable Parting and Grooving Tool Holder, Radial Grooving
- MAIN FILTER INC. MF0833611 DE2651V7C03 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Viton Seal, 25.7 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Class RK5 Fuses
- BNC Adapters
- Electrical Device Enclosures
- Dial Thermometers
- Enclosure Air Conditioners
- AKRO-MILS Insight Series Ultra Clear Polycarbonate Bins
- CONDOR General Purpose Chemical Resistant Orange Gloves
- ANSELL 11-900 Hyflex Blue White Nitrile Coated Gloves
- TEMPCO Ceramic Band Heaters
- REESE Ball Mount Drops
- AIRMASTER FAN LE47 Series Fixed Intake Louvers
- SPEARS VALVES PRIMER-75 Aqua Blue Wet-N-Dry Industrial Strength Primers, Low VOC
- VESTIL POS Series Plastic Dollies
- GRAINGER Buna N Oil Resistant Rubber Cord Stock
- GLOBE SCIENTIFIC Sample Cups
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 416P26 Kingpinless Plate Caster, 6 Inch Dia, 7 15/16 Inch Height
€154.69 /unit







