GRAINGER 40S1.125-24 4140 Alloy Steel Square Bar, 1.13 Inch Thick | CP7CDQ 782LW4
GRAINGER 40S1.125-24 Alloy Steel Square Bar, 1.13 Inch Thick
Item: CP7CDQModel: 40S1.125-24Cross Ref: 782LW4
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Bar
Brinell Hardness Brinell 187
Fabrication Cold Finished
Grade Grade 4140
Heat Treatable Yes
Heat Treatment Annealed
Length 24"
Material Alloy Steel
Material Grade Grade 4140
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 1 1/8"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Square Bar
Standards Astm A304, Astm A322, Astm A331
Straightness Tolerance -0.002 in./ft. to +0.002 in./ft.
Tensile Strength 95000 psi
Thickness 1.13"
Thickness Tolerance -0.005" to 0"
Tolerance Rating Standard
Width 1 1/8"
Width Tolerance -0.005"
Yield Strength 60000 psi