GRAINGER 40S.625-36 4140 Alloy Steel Square Bar, 0.63 Inch Thick | CP7BGC 782LM1
GRAINGER 40S.625-36 Alloy Steel Square Bar, 0.63 Inch Thick
Item: CP7BGCModel: 40S.625-36Cross Ref: 782LM1
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Bar
Brinell Hardness Brinell 187
Fabrication Cold Finished
Grade Grade 4140
Heat Treatable Yes
Heat Treatment Annealed
Length 36"
Length Tolerance -3" to +3"
Machinability 66%
Material Alloy Steel
Material Grade Grade 4140
Mechanical Finish Mill
Overall Length 36"
Overall Width 5/8"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Square Bar
Standards Astm A304, Astm A322, Astm A331
Straightness Tolerance -0.002 in./ft. to +0.002 in./ft.
Tensile Strength 95000 psi
Thickness 0.63"
Thickness Tolerance -0.004" to 0"
Tolerance Rating Standard
Width 5/8"
Width Tolerance -0.004"
Yield Strength 60000 psi