GRAINGER 40r1.938-36 Alloy Steel Rod, 1 15/16 Inch Size Outside Dia, 36 Inch Size Overall Length
Get it by Tuesday, Apr 14
5.00% off
€198.89 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rod |
| Brinell Hardness | Brinell 187 |
| Fabrication | Cold Finished |
| Finish | Mill |
| Grade | Grade 4140 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Annealed |
| Length | 36" |
| Length Tolerance | -3" to +3" |
| Machinability | 66% |
| Material | Alloy Steel |
| Material Grade | Grade 4140 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Dia. | 1.938" |
| Outside Dia. Tolerance | -0.004" to 0" |
| Outside Diameter | 1 15/16" |
| Overall Length | 36" |
| Rockwell Hardness | Rockwell C10 |
| Shape | Rod |
| Standards | Astm A304, Astm A322, Astm A331 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 114000 psi |
| Tolerance Rating | Standard |
| Yield Strength | 60000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 14.4 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Fabrication | Tolerance Rating | Yield Strength | Tensile Strength | Outside Dia. Tolerance | Brinell Hardness | Outside Dia. | Rockwell Hardness | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 7372_12_0 | Cold Finished | Standard | 63000 psi | 97000 psi | -0.004" to +0.004" | Brinell 197 | 1 1/2" | Rockwell B92 | €71.24 | |
| 7372_36_0 | Cold Finished | Standard | 63000 psi | 97000 psi | -0.004" to +0.004" | Brinell 197 | 1 1/2" | Rockwell B92 | €152.93 | |
| 7372_72_0 | Cold Finished | Standard | 63000 psi | 97000 psi | -0.004" to +0.004" | Brinell 197 | 1 1/2" | Rockwell B92 | €233.53 | |
| 7370_12_0 | Cold Finished | Standard | 63000 psi | 97000 psi | -0.004" to +0.004" | Brinell 197 | 1 1/4" | Rockwell B92 | €49.39 | |
| 7370_72_0 | Cold Finished | Standard | 63000 psi | 97000 psi | -0.004" to +0.004" | Brinell 197 | 1 1/4" | Rockwell B92 | €197.53 | |
| 7374_12_0 | Cold Finished | Standard | 63000 psi | 97000 psi | -0.005" to +0.005" | Brinell 197 | 1 3/4" | Rockwell B92 | €93.98 | |
| 7374_24_0 | Cold Finished | Standard | 63000 psi | 97000 psi | -0.005" to +0.005" | Brinell 197 | 1 3/4" | Rockwell B92 | €176.68 |
Explore Products
- CHICAGO-LATROBE 70346 Jobber Length Drill Bit, 1.45 mm Size, 18 mm Flute Length
- VERMONT GAGE 111213100 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, Steel, 0.131 Inch Size
- MERCOID SA1113E-A4-K1 Pressure Switch Spdt 1/4 Fnpt
- STARRETT 234MA-75 50974 End Measuring Rod 6.3mm With Rubber Handle
- ALVORD POLK NAS897-A-0.2635-S Chucking Reamer, 0.2635 Inch Dia., Straight Flute, HSS
- COOPER B-LINE FIG 980-1/2-PLN Swivel Sway Brace Attachment, Plain, 17/32 Inch Hole Size, Steel
- ELGA LA521 Remote Dispense Valve, 8 mm Tube
Explore More
- KEYSHAFT
- Vacuum Breakers
- Bench Cans
- Enclosure Accessories
- PLC Displays and Touch Panels
- Concealed Hinges
- CONDOR Flame Resistant Sleeves
- ALLANSON Electronic Oil Ignitors
- HARVEL CLEAR PVC Female Adapters
- MUELLER INDUSTRIES 794M Duplex Basket Strainers
- MAIN FILTER INC. Interchange Hydraulic Return Line Filters, Wire Mesh, 60 Micron, Viton Seal
- VERMONT GAGE Go/NoGo Standard Thread Plug Gages, 5/8-24 Unef
- SPEARS VALVES CPVC New Style Standard Tank Adapters With Neoprene Gaskets, Socket x Socket
- PLAST-O-MATIC TMBV Series Manual Ball Valves, PVC, Socket Connection
- MERSEN FERRAZ IEC Miniature Fuses, 5x20mm, Quick acting, 5SF, 250VAC
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 40r1.938-36 Alloy Steel Rod, 1 15/16 Inch Size Outside Dia, 36 Inch Size Overall Length
€209.36 /unit
