GRAINGER 40F1X1.25-24 4140 Alloy Steel Rectangular Bar, 1 Inch Thick | CP7BBL 782LT2
GRAINGER 40F1X1.25-24 Alloy Steel Rectangular Bar, 1 Inch Thick
Item: CP7BBLModel: 40F1X1.25-24Cross Ref: 782LT2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rectangular Bar
Brinell Hardness Brinell 187
Fabrication Cold Finished
Grade Grade 4140
Heat Treatable Yes
Heat Treatment Annealed
Machinability 66%
Material Alloy Steel
Material Grade Grade 4140
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 1 1/4"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Rectangular Bar
Standards Astm A304, Astm A322, Astm A331
Straightness Tolerance -0.002 in./ft. to +0.002 in./ft.
Tensile Strength 95000 psi
Thickness 1"
Thickness Tolerance -0.005" to 0"
Tolerance Rating Standard
Width 1 1/4"
Width Tolerance -0.005"
Yield Strength 60000 psi