GRAINGER 40F1X1.25-12 4140 Alloy Steel Rectangular Bar, 1 Inch Thick | CP7BBW 782LT1
GRAINGER 40F1X1.25-12 Alloy Steel Rectangular Bar, 1 Inch Thick
Item: CP7BBWModel: 40F1X1.25-12Cross Ref: 782LT1
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rectangular Bar
Brinell Hardness 187
Fabrication Cold Finished
Grade Grade 4140
Length 12"
Length Tolerance -1" to +1"
Machinability 66%
Material Alloy Steel
Mechanical Finish Mill
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Rectangular Bar
Straightness Tolerance -0.002 in./ft. to +0.002 in./ft.
Tensile Strength 95000 psi
Thickness 1"
Thickness Tolerance -0.005" to 0"
Tolerance Rating Standard
Width 1 1/4"
Width Tolerance -0.005"
Yield Strength 60000 psi