GRAINGER 40F1.5X3.5-36 4140 Alloy Steel Rectangular Bar, 1.5 Inch Thick | CP7BEH 782M20
GRAINGER 40F1.5X3.5-36 Alloy Steel Rectangular Bar, 1.5 Inch Thick
Item: CP7BEHModel: 40F1.5X3.5-36Cross Ref: 782M20
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Heat Treatment Annealed
Length 36"
Length Tolerance -3" to +3"
Machinability 66%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 36"
Overall Width 3 1/2"
Straightness Tolerance -0.002 in./ft. to +0.002 in./ft.
Tensile Strength 95000 psi
Thickness 1 1/2"
Thickness Tolerance -0.005" to 0"
Tolerance Rating Standard
Width 3 1/2"
Width Tolerance -0.008"
Yield Strength 60000 psi