GRAINGER 40F1.5X3.5-24 4140 Alloy Steel Rectangular Bar, 1.5 Inch Thick | CP7BDT 782M19
GRAINGER 40F1.5X3.5-24 Alloy Steel Rectangular Bar, 1.5 Inch Thick
Item: CP7BDTModel: 40F1.5X3.5-24Cross Ref: 782M19
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Heat Treatment Annealed
Machinability 66%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 3 1/2"
Straightness Tolerance -0.002 in./ft. to +0.002 in./ft.
Tensile Strength 95000 psi
Thickness 1 1/2"
Thickness Tolerance -0.005" to 0"
Tolerance Rating Standard
Width 3 1/2"
Width Tolerance -0.008"
Yield Strength 60000 psi