GRAINGER 40F1.5X3-24 4140 Alloy Steel Rectangular Bar, 1.5 Inch Thick | CP7CGF 782M14
GRAINGER 40F1.5X3-24 Alloy Steel Rectangular Bar, 1.5 Inch Thick
Item: CP7CGFModel: 40F1.5X3-24Cross Ref: 782M14
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rectangular Bar
Brinell Hardness Brinell 187
Fabrication Cold Finished
Grade Grade 4140
Heat Treatable Yes
Heat Treatment Annealed
Length 24"
Machinability 66%
Material Alloy Steel
Material Grade Grade 4140
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 3"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Rectangular Bar
Standards Astm A304, Astm A322, Astm A331
Straightness Tolerance -0.002 in./ft. to +0.002 in./ft.
Tensile Strength 95000 psi
Thickness 1 1/2"
Thickness Tolerance -0.005" to 0"
Tolerance Rating Standard
Width 3"
Width Tolerance -0.006"
Yield Strength 60000 psi