GRAINGER 40F1.25X2.5-36 4140 Alloy Steel Rectangular Bar, 1.25 Inch Thick | CP7BCZ 782LY0
GRAINGER 40F1.25X2.5-36 Alloy Steel Rectangular Bar, 1.25 Inch Thick
Item: CP7BCZModel: 40F1.25X2.5-36Cross Ref: 782LY0
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Heat Treatment Annealed
Length 36"
Length Tolerance -3" to +3"
Machinability 66%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 36"
Overall Width 2 1/2"
Straightness Tolerance -0.002 in./ft. to +0.002 in./ft.
Tensile Strength 95000 psi
Thickness 1 1/4"
Thickness Tolerance -0.005" to 0"
Tolerance Rating Standard
Width 2 1/2"
Width Tolerance -0.006"
Yield Strength 60000 psi