GRAINGER 40F1.25X2.5-24 4140 Alloy Steel Rectangular Bar, 1.25 Inch Thick | CP7BDG 782LX9
GRAINGER 40F1.25X2.5-24 Alloy Steel Rectangular Bar, 1.25 Inch Thick
Item: CP7BDGModel: 40F1.25X2.5-24Cross Ref: 782LX9
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rectangular Bar
Brinell Hardness Brinell 187
Fabrication Cold Finished
Grade Grade 4140
Heat Treatable Yes
Heat Treatment Annealed
Length 24"
Machinability 66%
Material Alloy Steel
Material Grade Grade 4140
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 2 1/2"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Rectangular Bar
Standards Astm A304, Astm A322, Astm A331
Straightness Tolerance -0.002 in./ft. to +0.002 in./ft.
Tensile Strength 95000 psi
Thickness 1 1/4"
Thickness Tolerance -0.005" to 0"
Tolerance Rating Standard
Width 2 1/2"
Width Tolerance -0.006"
Yield Strength 60000 psi