GRAINGER 40f1.25x1.75-36 Alloy Steel Rectangular Bar, 1.25 Inch Thick
Get it by Monday, Apr 13
5.00% off
€227.65 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rectangular Bar |
| Brinell Hardness | Brinell 187 |
| Fabrication | Cold Finished |
| Grade | Grade 4140 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Annealed |
| Length | 36" |
| Machinability | 66% |
| Material | Alloy Steel |
| Material Grade | Grade 4140 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 36" |
| Overall Width | 1 3/4" |
| Rockwell Hardness | Not Rated |
| Shape | Rectangular Bar |
| Standards | Astm A304, Astm A322, Astm A331 |
| Tensile Strength | 95000 psi |
| Thickness | 1 1/4" |
| Thickness Tolerance | -0.006" to 0" |
| Tolerance Rating | Standard |
| Width | 1 3/4" |
| Width Tolerance | -0.006" |
| Yield Strength | 60000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 10.8 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Fabrication | Grade | Shape | Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 9659_6_36 | Cold Finished | Grade 4130 | Rectangular Bar | Alloy Steel | €26.38 | |
| 9660_6_12 | Cold Finished | Grade 4130 | Rectangular Bar | Alloy Steel | €10.85 | |
| 9661_6_36 | Cold Finished | Grade 4130 | Rectangular Bar | Alloy Steel | €36.24 | |
| 9661_6_12 | Cold Finished | Grade 4130 | Rectangular Bar | Alloy Steel | €13.19 | |
| 9662_6_12 | Cold Finished | Grade 4130 | Rectangular Bar | Alloy Steel | €15.17 | |
| 9662_6_36 | Cold Finished | Grade 4130 | Rectangular Bar | Alloy Steel | €40.84 | |
| 9663_6_36 | Cold Finished | Grade 4130 | Rectangular Bar | Alloy Steel | €50.53 |
Explore Products
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL5369C Female Connector, Straight, 20A 125V, 5-20R, Black And White
- MAIN FILTER INC. MF0614605 HC2208FKS4Z Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 4.05 Inch Height
- GRAINGER Leathergrain 304#4-18Gx48x96 Silver Stainless Steel Sheet, 4 Ft X 8 Ft Size, 0.046 Inch Thick, Textured Finish, #4
- GRAINGER 25208_36_0 Bronze Round Tube, 2 3/4 Inch OD, 1.25 Inch ID, 36 Inch Length
- TITAN FASTENERS AGJ881X20
- SMC VALVES AR425-N03BG Pilot Regulator, 3/8 Inch Ar Pilot
- VESTIL D-25-MD-BRN-EB Steel Medium Duty Self Dumping Hopper, 1/4 Cubic Yard, 4000 lb Capacity, Earth Tone Brown
Explore More
- KEYSHAFT
- Platform Trucks
- Booster Pumps and Systems
- Sight Gauges
- Conduit and Cable Hangers
- Floor Sander Accessories
- DESTACO 810 Series Pneumatic Toggle Clamps
- ANSELL 80-400 Activarmr Blue Yellow Natural Rubber Latex Coated Gloves
- LOC-LINE Element Clamps With Screws
- OK INDUSTRIES WD-30 Series Wire Dispensers
- ANVIL AS732 Series Shelf Brackets
- DIXON Pressure Spray Guns
- VERMONT GAGE NoGo Standard Thread Plug Gages, 1 1/8-18 Unef
- LEGRIS 3148 Series Y Male Connectors
- RUD CHAIN PP-VIP PowerPoint Direct Chain Connections, BSW/BSF Thread
- ARO Diaphragm Pumps, 1/2 Inch Size
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 40f1.25x1.75-36 Alloy Steel Rectangular Bar, 1.25 Inch Thick
€239.63 /unit


