GRAINGER 40f1.25x1.75-24 Alloy Steel Rectangular Bar, 1.25 Inch Thick
Get it by Thursday, May 21
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€167.37 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rectangular Bar |
| Brinell Hardness | 187 |
| Fabrication | Cold Finished |
| Grade | Grade 4140 |
| Length | 24" |
| Machinability | 66% |
| Material | Alloy Steel |
| Mechanical Finish | Mill |
| Rockwell Hardness | Not Rated |
| Shape | Rectangular Bar |
| Tensile Strength | 95000 psi |
| Thickness | 1 1/4" |
| Thickness Tolerance | -0.006" to 0" |
| Tolerance Rating | Standard |
| Width | 1 3/4" |
| Width Tolerance | -0.006" |
| Yield Strength | 60000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 7.2 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Fabrication | Grade | Shape | Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 9659_6_36 | Cold Finished | Grade 4130 | Rectangular Bar | Alloy Steel | €28.27 | |
| 9660_6_12 | Cold Finished | Grade 4130 | Rectangular Bar | Alloy Steel | €11.62 | |
| 9661_6_36 | Cold Finished | Grade 4130 | Rectangular Bar | Alloy Steel | €38.84 | |
| 9661_6_12 | Cold Finished | Grade 4130 | Rectangular Bar | Alloy Steel | €14.13 | |
| 9662_6_12 | Cold Finished | Grade 4130 | Rectangular Bar | Alloy Steel | €16.25 | |
| 9662_6_36 | Cold Finished | Grade 4130 | Rectangular Bar | Alloy Steel | €43.76 | |
| 9663_6_36 | Cold Finished | Grade 4130 | Rectangular Bar | Alloy Steel | €54.14 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Recessed Lighting Trims
- Cable Pulling Accessories
- Close-Coupled Pump Motors
- Grating Channels Flooring Rungs and Treads
- Hydraulic Vane Pumps
- SHARPE VALVES Forged 316L Stainless Steel Gate Valve, FNPT
- ANSELL 97-002 Activarmr Cut Resistant Gloves
- IRONCLAD Workcrew Light Duty Gloves
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 250 Gas Springs
- ACCURIDE SS5321 Series Heavy Duty Over Travel Slides
- APPLETON ELECTRIC 95.5 Watt LED Light Fixture
- MJ MAY Roll Stock, 1 Feet X 2 Inch
- AIRSEPT Line to Hose Connector 45 Degrees
- CASH VALVE SY-70C Series Cryogenic Valves
- MORSE CUTTING TOOLS 386 Series MARXBORE Heavy Duty Screw Machine Length Drills
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 40f1.25x1.75-24 Alloy Steel Rectangular Bar, 1.25 Inch Thick
€176.18 /unit


