FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Rectangular Bar |
| Brinell Hardness | Brinell 187 |
| Fabrication | Cold Finished |
| Grade | Grade 4140 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Annealed |
| Length | 6 ft. |
| Machinability | 66% |
| Material | Alloy Steel |
| Material Grade | Grade 4140 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 6 ft. |
| Overall Width | 1 1/4" |
| Rockwell Hardness | Not Rated |
| Shape | Rectangular Bar |
| Standards | Astm A304, Astm A322, Astm A331 |
| Tensile Strength | 95000 psi |
| Thickness | 3/8" |
| Thickness Tolerance | -0.005" to 0" |
| Tolerance Rating | Standard |
| Width | 1 1/4" |
| Width Tolerance | -0.005" |
| Yield Strength | 60000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.95 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Fabrication | Grade | Shape | Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 9659_6_36 | Cold Finished | Grade 4130 | Rectangular Bar | Alloy Steel | €26.38 | |
| 9660_6_12 | Cold Finished | Grade 4130 | Rectangular Bar | Alloy Steel | €10.85 | |
| 9661_6_36 | Cold Finished | Grade 4130 | Rectangular Bar | Alloy Steel | €36.24 | |
| 9661_6_12 | Cold Finished | Grade 4130 | Rectangular Bar | Alloy Steel | €13.19 | |
| 9662_6_12 | Cold Finished | Grade 4130 | Rectangular Bar | Alloy Steel | €15.17 | |
| 9662_6_36 | Cold Finished | Grade 4130 | Rectangular Bar | Alloy Steel | €40.84 | |
| 9663_6_36 | Cold Finished | Grade 4130 | Rectangular Bar | Alloy Steel | €50.53 |
Explore Products
- SMC VALVES KB00036 Seal
- OSG 1977400 Straight Flute Tap, M2X0.4 Thread Size, 11 mm Thread Lg, Bright, D3, Bottoming
- PARKER 1/2 X 6.0 FFF-S Long Nipple, Steel, 1/2 Inch Size x 1/2 Inch Size Fitting Pipe Size, Male NPTF x Male NPTF
- DORIAN MDJNR16-5D Turning Toolholder Dnmg Rh
- EATON HFWF2020VL Molded Case Circuit Breaker, F-Frame, Type Hfwf, 2-Pole, 20A, 240 Vac, 70 Kaic At 240 Vac
- LENOX TOOLS 81962D2B72425 Band Saw Blade, 1/2 Inch Blade Width, 95-1/2 Inch Size, 0.025 Inch Blade Thickness
- APOLLO VALVES D190500 Seal
Explore More
- KEYSHAFT
- Fryers
- Stainless Steel Pipe Fittings
- High Bay Fluorescent Fixtures
- Stacking Containers
- Air Circulator Guards
- OIL SAFE Premium Pumps
- VALTERRA PVC Gate Valve, FIPT x MIPT
- CONDOR Premium Drivers Gloves, Thinsulate
- MECHANIX TAA M-Pact 2 Impact Resistant Work Gloves
- ANVIL AS100H Series Channels With Holes
- TELEMECANIQUE SENSORS Sensors Limit Switch Body and Contacts
- CH HANSON Blank Metal Tags, Rectangle With Round End
- EATON Danfoss MRV3-10 Series Directional Control Valves
- CEMENTEX USA UltraLite Series, 40 Cal. Coveralls
- DIXON K-Series ISO-A Interchange Female Couplers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 40f.375x1.25-72 Alloy Steel Rectangular Bar, 0.375 Inch Thick
€116.14 /unit


