GRAINGER 400K27 Standard Plate Caster, 5 Inch Dia, 6 1/2 Inch Height, Swivel, A
Get it by Friday, May 22
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€49.40 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Plate Caster |
| Application | General Purpose |
| Brake Type | No Brake Included |
| Caster Material | Steel |
| Caster Sub-type | Swivel |
| Core Color | Silver |
| Frame Finish | Zinc Plated |
| Includes Thread Guards | No |
| Inside Bolt Hole Spacing | 2.438" x 4.938" |
| Load Rating | 1050 lbs. |
| Mounting Bolt Dia. | 1/2" |
| Mounting Height | 6 1/2" |
| Mounting Plate Bolt Hole Pattern | A |
| Mounting Plate Size | 4 1/2" x 6 1/4" |
| Non-marking | Yes |
| Number Of Mounting Holes | 4 |
| Number Of Wheels | 1 |
| Outside Bolt Hole Spacing | 3 3/8" x 5 1/4" |
| Swivel Construction | Kingspin |
| Swivel Lock Type | No Lock Included |
| Swivel Raceway Type | Double Ball |
| Swivel Radius | 4" |
| Tread Material, Wheel Material | Polyurethane |
| Tread Shape | Standard |
| Wheel Bearing Type | Roller |
| Wheel Core Material | Aluminum |
| Wheel Diameter | 5" |
| Wheel Width | 2" |
| Wheel/tread Color | Blue |
| Wheel/tread Hardness | 95 Shore A |
| Wheel/tread Hardness Rating | Firm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.57 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Caster Sub-type | Outside Bolt Hole Spacing | Mounting Plate Size | Inside Bolt Hole Spacing | Wheel Width | Load Rating | Mounting Plate Bolt Hole Pattern | Wheel Bearing Type | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
P12RX-PRP050B-12 | Rigid | 1 3/4" x 3 1/16" | 2 1/2" x 3 5/8" | 1 3/4" x 2 13/16" | 1 1/4" | 325 lbs. | C | Precision Ball | 1 | €80.37 | |
![]() |
P12SX-PRP050K-12 | Swivel | 1 3/4" x 3 1/16" | 2 1/2" x 3 5/8" | 1 3/4" x 2 13/16" | 1 1/4" | 325 lbs. | C | Precision Ball | 1 | €170.07 | |
![]() |
P12SX-PRP060K-12-WB | Swivel | 1 3/4" x 3 1/16" | 2 1/2" x 3 5/8" | 1 3/4" x 2 13/16" | 1 1/4" | 325 lbs. | C | Precision Ball | 1 | €88.12 | |
![]() |
P12SX-PRP060K-12 | Swivel | 1 3/4" x 3 1/16" | 2 1/2" x 3 5/8" | 1.75" x 2.812" | 1 1/4" | 325 lbs. | C | Precision Ball | 1 | €81.25 | |
![]() |
LEX-POEV 80XR-SG | Swivel | 2 3/8" x 3 5/32" | 3 3/8" x 3 15/16" | 2 3/8" x 3 5/32" | 1 1/4" | 305 lbs. | D | Roller | 1 | €91.65 | |
![]() |
LEX-PO 80XR-FI | Swivel | 2 3/8" x 3 5/32" | 3 3/8" x 3 15/16" | 2 3/8" x 3 5/32" | 1 1/4" | 330 lbs. | D | Roller | 1 | €110.20 | |
![]() |
LEX-POEV 80XR-FI-SG | Swivel | 2 3/8" x 3 5/32" | 3.375" x 3.938" | 2.375" x 3.156" | 1 1/4" | 305 lbs. | D | Roller | 1 | €116.46 |
Explore Products
- HONEYWELL BN 24001660-074 Chart 10.313 In 0 - 5 1 Day
- VERMONT GAGE 141207900 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.0790 Inch Size
- EATON HMX01652NAP6L4 Adjustable Frequency Drive, Pilot Light, 16A, 5HP, IntelliPass NEMA Type 3R, FS5, 230V
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS 2424SS Solid Shelving, 24 x 24 Inch Shelf, Stainless Steel
- CEMENTEX USA HKS-13T120 T Handle Hex Wrench Set, 13 Pieces
- HOFFMAN CSD423616SS6R 34594 Enclosure, Wallmount, Multi 1/4 Turn Latch, 42 x 36 x 16 Inch Size, 316 SS
- MERIT BRASS 2206-150 Nipple, Size 1-1/2 Inch
- APPROVED VENDOR SFT2010EJ Drill Bushing Type Slip Fixed Drill Size # 27
Explore More
- KEYSHAFT
- DC Power Supply Accessories
- Crimping Tool Dies
- Cable Tie Tools
- Conduit Reducing Bushings and Washers
- Twisted O-Rings
- ANSELL 80-100 Activarmr Natural Rubber Latex Coated Gloves
- ML KISHIGO Flame Resistant Vests, Snap
- ANSELL 72-025 Hyflex Cut Resistant Gloves
- GLOBE SCIENTIFIC Label Sheets, Cryo, 43 x 19 mm Size
- FOL-DA-TANK A/HMT-Type, Decontamination Pool Liners
- SPEARS VALVES PVC Y Strainers, SR Threaded Ends, FKM Seals PVC Screen
- BALDOR MOTOR HVAC Motors, Three Phase, TEFC, Foot Mounted
- CHICAGO-LATROBE Drill and Tap Sets
- ALLEGRO SAFETY Venturi Blowers, Plastic
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 400K27 Standard Plate Caster, 5 Inch Dia, 6 1/2 Inch Height, Swivel, A
€52.00 /unit







