FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Elbow |
| Application | Natural Gas, Non-Potable Water, Oil |
| Basic Fitting Shape | Elbow |
| Class | Class 6000 |
| Color | Silver |
| Finish/coating | Phosphate |
| Fitting Material | Chrome Moly Steel |
| Fitting Side A Gender | Female |
| Fitting Side A Nominal Pipe Size | 2" |
| Fitting Side A Outside Diameter | 3 1/4" |
| Fitting Side A Type | Socket |
| Fitting Side B Gender | Female |
| Fitting Side B Nominal Pipe Size | 2" |
| Fitting Side B Outside Diameter | 3 1/4" |
| Fitting Side B Type | Socket |
| Grade | Grade F91 |
| Includes Pre-applied Thread Sealant | No |
| Includes Seal | No |
| Material Grade | Grade F91 |
| Max. Operating Pressure | 6000 psi |
| Maximum Operating Pressure | 6000 psi @ 100°F |
| Pipe Fitting Material | Chrome Moly Steel |
| Specific Fitting Angle | 90° |
| Specific Fitting Shape | 90° Elbow |
| Standards | Asme B16.11, Asme Sa182, Astm A182 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.27 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Fitting Material | Basic Fitting Shape | Specific Fitting Shape | Fitting Side A Nominal Pipe Size | Fitting Side B Nominal Pipe Size | Fitting Side A Type | Fitting Side B Type | Max. Operating Pressure | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 4381010700 | Stainless Steel | Elbow | 45° Elbow | 6" | 3/4" | Butt Weld | Butt Weld | 275 psi | 1 | €194.63 | |
| 4381013830 | Stainless Steel | Elbow | 45° Elbow | 1 1/4" | 1 1/4" | Butt Weld | Butt Weld | 275 psi | 1 | €44.68 | |
| 4381013820 | Stainless Steel | Elbow | 45° Elbow | 1" | 1" | Butt Weld | Butt Weld | 275 psi | 1 | €28.27 | |
| 4381013800 | Stainless Steel | Elbow | 45° Elbow | 1/2" | 1/2" | Butt Weld | Butt Weld | 275 psi | 1 | €37.15 | |
| 4381013840 | Stainless Steel | Elbow | 45° Elbow | 1/4" | 1/4" | Butt Weld | Butt Weld | 275 psi | 1 | €41.44 | |
| 4381013850 | Stainless Steel | Elbow | 45° Elbow | 2" | 2" | Butt Weld | Butt Weld | 275 psi | 1 | €44.34 | |
| 4381013870 | Stainless Steel | Elbow | 45° Elbow | 3" | 3" | Butt Weld | Butt Weld | 275 psi | 1 | €63.03 |
Explore Products
- CONEX BANNINGER D021020303 Female Straight Connector, 12 x 3/8 Inch Size
- EATON 990320-073
- MARTIN SPROCKET 4 5V 710 SF Sheave, QD Bushing, 7.1 Inch Outside Dia., 4 Groove, 7 Inch Pitch Dia., Cast Iron
- HAYWARD PE001S1PFWF
- LOVIBOND DPD NO.3 HR EVO TABLETS Safest Tablet, Chlorine, 0.1 To 10.0Mg/L
- ECEF 300616 Countersink, For Wood, 6mm Size, 90 Deg.
- GRAINGER M55050.060.0008 Socket Head Cap Screw, M6x1 Thread Size, Cylindrical, 8 mm Lg., 6 mm Head Ht.
- EATON C25DND325AF-GL Definite Purpose Contactor, 1No Pressure Plate, 110-120 Vac, 3-Pole, Non-Reversing
Explore More
- KEYSHAFT
- Welding Cable Connectors
- HPLC Waste Can Accessories
- Plungers
- Hex Spacers
- Pressure Washer Hoses
- AKRO-MILS 30164 Shelf Bins
- RINGERS GLOVES Increased Visibility Traffic Control Gloves
- PROTO Impact Socket, 1/4 Inch, Imperial, Heat Treated Alloy Steel, Standard
- PYRAMEX Venture 3 Half Frame Eyewears
- ANVIL AS6024 Series Hex Head Cap Screws, Electro-Galvanized
- SPEARS VALVES PVC Schedule 80 Fitting Reducing Tees, Socket x Socket x Socket
- BROWNING Speed Reducer Mounting Brackets
- ML KISHIGO Jackets
- MAKITA Handles
- BALDWIN ESTATE 5190 Levers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 4001600126 90 Deg. Elbow, F91, Chrome-Moly Steel, 2 Inch X 2 Inch Pipe
€1,149.02 /unit


